Yatırım yapmaya başla!

1999’dan Beri Tek Kuruş Kar Edemeyen Opel’e 3 Yıl Süre Verildi

Opel, tam 18 yıldır kar edemiyor. Üzerindeki kara bulutlardan kurtulamayan şirkete, durumu düzeltmesi için 3 yıl süre verildi. İşte detaylar;
1999’dan Beri Tek Kuruş Kar Edemeyen Opel’e 3 Yıl Süre Verildi

Alman otomobil üreticisi Opel’in ayakta kalabilmesi için 3 yıl süre verildi. Gerçekleştirilen basın toplantısında şirket için hazırlanan 3 yıllık plan açıklandı. Hatırlayacağınız gibi General Motors, Opel’i 1,3 milyar Euro’ya Fransız PSA gruba satmıştı. PSA tarafından hazırlanan ayakta kalma planı, tasarruf maddeleri ve yeni yol haritalarından oluşuyor.

Yapılan planla birlikte Opel’in 2020 yılında başa baş noktasına ve 2026 yılında % 6 kar hedefine ulaşması bekleniyor.

Opel Kar Planı Açıklandı

En çok merak edilen ve tartışılan tarafı ise küçülmeye gidilip gidilmeyeceği. Tasarruf maddelerinin dikkat çektiği planda, 3000 çalışanla yollarını ayıracaklar. Şu an 38 bin kişi çalışıyor ve plan dahilinde çalışanların haftalık 40 saat olan kontratlarının 35 saate düşürüleceği belirtiliyor.

Das Auto Institut kurucusu Stefan Bratzel, planın tasarruf ilkeleri kapsamında maliyetlerin ve giderlerin düşürüleceğini söylüyor.

Stefan Bratzel Opel Yorumu

Opel’in 3 yıl içerisinde her bir aracın üretim başına maliyetini 700 Euro düşürmesi bekleniyor.

Opel Araç Başına Üretim Maliyeti

Aynı zamanda şirketin, 3 yılda 1,1 milyar Euro ve 2026 yılı itibariyle de 1,7 milyar Euro toplam tasarruf hedefine ulaşmasına düşünülüyor.
Yapılan hesaplara ve planlara göre şirket; 800 bin araç sonrasında kar etmeye başlayabilecek.

Opel CEO’su Michael Lohscheller, zorunlu işten çıkarmanın veya fabrikanın kapatılmasının gündemde olmadığını kesin bir dille belirtti.

Michael Lohscheller Opel Yorumu

Buna karşın uzmanlar, hedeflerin tutturulabilmesi adına orta vadede kıdem tazminatı ve kısmi emeklilik yoluyla gönüllülük esasları çerçevesinde personel azaltma yolunun kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

Opel’in 2020 yılında 9 yeni modelle piyasaya çıkması bekleniyor.

Opel 2020'de 9 Yeni Model Çıkartacak

Başta yeni Corsa, Combo ve elektrikli modeller olmak üzere yeni otomobilleri portföyüne eklemesi kar elde etmesine yardımcı olabilir. Corsa’nın 2019 yılında yeni jenerasyonuna kavuşacağı biliniyor. Ayrıca tamamen elektrikli bir model olarak piyasaya döneceği söyleniyor.

Ayrıca plug-in hibrit versiyonlu Grandland X, elektrikli motora geçiş sürecinin ikinci adımı olacak.

Plug-in Hibrit Grandland X

CEO Lohscheller, 2024 yılından itibaren her segmentte bir elektrikli motora sahip araçlarının olacağını söyledi. Opel’in PSA’nın elinde olması nedeniyle modellerin, birer Peugeot veya Citroen kopyası olacağı yorumları gelmeye başlamıştı. CEO o konuda da açıklama yaptı ve Opel’in asla bir kopya olmayacağını dile getirdi. Yani Opel, Alman genlerini hiçbir zaman kaybetmeyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum