Yatırım yapmaya başla!

Çoğu İnsana Göre Kapitalizm Yarardan Çok Zarar Getiriyor

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, çoğu insan kapitalizmin yarardan çok zarar verdiğini düşünüyor.
Çoğu İnsana Göre Kapitalizm Yarardan Çok Zarar Getiriyor

Yayınlanan yeni bir rapora göre, insanların çoğu toplumun geri kalanı mücadele ederken zenginlerin daha da zenginleştiğini düşünüyor.

Danışmanlık şirketi Edelman tarafından yapılan bir ankette genel nüfus katılımcılarının yüzde elli altısı, kapitalizmin bugün olduğu gibi faydadan çok zarar getirdiğini söyledi. Yüzde 78’i ise sıradan insanların faturalarını ödemek için mücadele ederken elitlerin zenginleştiğini kabul etti.

Çoğu katılımcı kendisinin ve ailesinin beş yıl içinde daha iyi olmayacağına inanırken 15 ülkedeki insanların gelecek konusunda kötümser olduğu görüldü. Söz konusu trendin özellikle Japonya, Fransa, Almanya ve İtalya gibi gelişmiş ülkelerde bariz olduğu belirtildi.

İnsanlar Gelecekte Daha İyi Olacaklarına İnanmıyor

İnsanlar Gelecekte Daha İyi Olacaklarına İnanmıyorABD’de insanların yüzde 43’ü beş yıl içinde daha iyi olacağına inanırken, oran bir yıl önceye kıyasla yüzde 7 puan düşük geldi. İngiltere’de ise insanların sadece yüzde 27’si 5 yıllık dönem içinde daha fazla paraya sahip olacağını düşündü ki oran geçen yıla kıyasla iki puanlık düşüşü temsil etti.

Gelişen dünyada ise insanlar daha iyimserdi. Kenya’da, insanların% 90’ı beş yıl içinde daha fazla paraya sahip olacaklarını düşündü ki bu anketteki en yüksek oran oldu.

Endonezya’da rakam yüzde 80 ve Hindistan’da yüzde 77 olarak gerçekleşti. Çin’de yüzde 69’u daha iyi olacağını düşünürken bir yıl önceye göre rakam yüzde 6 puan düştü. İnsanların bir yıl önceye kıyasla daha iyi iyimser olduğu tek iki pazar; yüzde 57 ile Güney Afrika ve yüzde 75 ile Birleşik Arap Emirlikleri olarak açıklandı.

Hükümet, İşsizlik ve Durgunluk Endişeleri

Hükümet, İşsizlik ve Durgunluk EndişeleriGenel nüfusun yüzde kırk sekizi, hükümetlerin nasıl davrandığıyla ilgili olarak sistemin onları başarısız kıldığını bildirdi. Yarısından fazlası (%57) hükümetlerin sadece birkaçının çıkarlarına hizmet ettiğini söylerken yüzde 30’u herkesin çıkarlarına hizmet ettiğini söyledi.

Ayrıca insanların yüzde 60’ı serbest ekonomiye doğru kayma nedeniyle kalıcı işlerini kaybetme konusunda endişeliyken, yüzde 60’ının da yaklaşan durgunluk nedeniyle endişelendiğini bildirildi.

Yüzde elli sekizi eğitim eksikliğinden endişe ederken yüzde 55’i daha ucuz yabancı rakipler nedeniyle işinin geleceğinin tehdit altında olduğunu düşünüyordu. Edelman’ın Trust Barometer isimli anketinin Ekim ve Kasım 2019’da 28 ülkede 34.000 kişiyi araştırdığı ve bu hafta Davos‘taki Dünya Ekonomik Forumu’nun başlamasından önce Pazartesi günü yayınlandığı aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum