Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kapitalizm Beşikteki Bir Bebek Gibi Korkuluklara İhtiyaç Duyar!

Starwood Capital’in kurucusu Barry Sternlicht, kapitalizmin beşikteki bir bebek gibi korkuluklara ihtiyaç duyduğunu söyleyerek sistemin düzenlenmesi gerektiğini savundu. İşte ayrıntılar;
Kapitalizm Beşikteki Bir Bebek Gibi Korkuluklara İhtiyaç Duyar!
Yorum

Starwood Capital’in kurucusu Barry Sternlicht, 2020 başkanlık yarışında ilericiler tarafından ortaya atılmış kapitalizmin Amerika için hala çalışıp çalışmadığına ilişkin soruların zenginliğin nasıl yaratıldığına dair yanlış inançları yansıttığını söyledi.

Yönetimi altında yaklaşık 60 milyar dolarlık varlık bulunduran Starwood Capital’in Başkanı; “sol taraf, şirketlerin yeni projelere ve yeni işlere yatırım yapmaları için para kazanmaları gerektiği gerçeğini anlamıyor” dedi. İş dünyası için neyin iyi olduğu konusunda her zaman açık sözlü olan Sternlicht, kapitalizmin özgür bırakıldığı takdirde tehlikeli olabileceğini vurgulayarak şu ifadelerle uyardı.

“Kapitalizmin beşikte bir çocuk yetiştirmek gibi olduğunu düşünüyorum, beşikte korkuluk olmazsa çocuğun düşecektir.”

Barry Strenlicht Kapitalizm Beşikteki Bir Bebek Gibi Korkuluklara İhtiyaç Duyar!Verdiği örnekle dikkat çeken küresel yatırımcı, kapitalizmin düzenlenebileceğini ve düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi. Aksi takdirde, beklenen şeyi gerçekleşeceğini belirterek 2007-2008 mali krizine atıfta bulundu. Bununla birlikte, tökezlemeleriyle bile teşvik tabanlı kapitalist sistemin en büyük zenginlik ve fırsat jeneratörü olduğunu kaydetti.

Sıfırdan başladığını ve gerçekten çok çalıştığını vurgulayan yatırımcı, ABD’nin harika bir ülke olduğunu ve harika şeyler yapılabileceğini anlattı.

Barry Sternlicht Sıfırdan Başladım ABD'de Harika İşler Yapılabilir Bu noktada dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu Ray Dalio ile benzer nitelikte konuşması göze çarpan Sternlicht, Dalio gibi Amerika’da yaşamış olmaktan dolayı şanslı olduğu yönünde sözler sarf etti. Ray Dalio gibi hiçbir şeyi olmada yola çıkan Sternlich de 1991 yılında Starwood Capital’i kurmuş ve firmayı kademe kademe tepeye taşımıştı. Küresel gayrimenkul, otel işletmeciliği ve petrol ve gaz sektörleri, enerji altyapısı gibi birçok portföye odaklanan Starwood, şu anda devasa bir yatırım şirketini temsil ediyordu.

Zenginlere daha çok vergi getirilmesi hususuna da görüş bildiren yatırımcı, ABD’nin dünyadaki en cömert ülke olduğunu savundu.

Barry Sternlicht Zenginlere Daha Çok Vergi Karşı Ve tüm paranın zenginlerin elinden alındığı takdirde hayırseverliğe ne olacağını bilmediğini belirterek daha çok vergi düşüncesinin karşısında durduğunu açıkça belli etti. Neticede Senatör Bernie Sanders, Sanders gibi başkanlık yarışına katılan Senatör Elizabeth Warren, son dönemde ABD politikasının yükselen yıldızı Alexandria Ocasio-Cortez gibi birçok isim zenginlere daha çok vergi getirilmesi gerektiğini savunuyordu ve bundan kaynaklanan hararetli tartışmalar tüm hızıyla devam ediyordu.

Tartışmaya katılan Sternlicht; “zenginler hükümetin parayı etkili bir şekilde kullanacağını düşünselerdi daha fazla vergi öderlerdi” diyerek pek çok durumda böyle bir şeyin olmadığını belirtti. 2020 başkanlık yarışında kimi destekleyeceğinden bahsetmeyen yatırımcı, 2016 döngüsü boyunca Donald Trump ile Hillary Clinton’ı yetenekli liderler olarak tanımlamıştı. Öte yandan kendisi Trump’ın kurumlar vergisi indirimi ve serbestleştirme gibi işletme yanlısı politikalarını desteklese de Çin ile ticaret savaşı dahil ABD Başkanı’nın bazı hareketlerini sorgulamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu