Yatırım yapmaya başla!

Kapalı İşyerlerine Geçmiş Tüketimlerine Bakılarak Tahmini Doğal Gaz Faturası Gönderilmeyecek

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında birçok işyeri kapanırken, bunlara geriye dönük tüketime bakılarak doğal gaz faturası yollanmayacağı, kıyasen faturalandırmanın ise istisnai durumlarda yapılacağı açıklandı.
Kapalı İşyerlerine Geçmiş Tüketimlerine Bakılarak Tahmini Doğal Gaz Faturası Gönderilmeyecek

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında geçen hafta elektrik ve doğal gazda belli şartlar altında sayaçların geçmiş 2 yıllık ortalamalarına göre tahmini belirlenmesine yönelik bir karar alınmıştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPKD) tarafından alınan bu karar kamuoyunda bazı kafa karışıklığına ve şikayetlere yol açtı. Bunun üzerine Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan’dan detaylı açıklama geldi.

Arslan, doğal gazda kıyasen fatura düzenlemesinin istisnai durumlara uygulanacağını söyledi.

Doğal Gaz Sayaç OkumaToplum sağlığını ve kamu güvenliğini korumak amacıyla alınan bu karar birçok tüketicide kafa karışıklığı yarattı. Bu kararın aboneler için olumsuz bir durum olmadığını söyleyen Arslan, “Kıyasen fatura düzenlemesi, karantina uygulanan bölgeler, idari olarak okuma yapılmaması kararı alınmış veya hijyen açısından sorunlu binalar ile sosyal izolasyonun sağlanamayacağı az sayıdaki istisnai durumlarda geçerli olacak.” açıklamasında bulundu.

İstisnai durum dışındaki tüm bina ve abonelerde, aynı şekilde sayaçların okunmaya devam edeceğini söyledi. Bunun yanında herhangi bir sebepten dolayı sayacı okunmayan abonelerin, gösterge endeksin fotoğrafını çekip dağıtım şirketlerine ulaştırmalarını istedi.

Cumhurbaşkanlığı genelgeleri kapsamında geçici süreyle kapatılan işyerlerine fatura yollanmayacak.

Kapalı İşyerlerine Doğal Gaz Faturası YollanmayacakGeçen hafta alınan karar kapsamında normal sayaç okuması yapılmayan abonelere, son 2 yılın aynı ayına ait tüketimlerinin ortalamasına göre fatura çıkarılacak. Ancak salgın önlemleri kapsamında geçici olarak kapatılan işyerlerinde bu durum geçerli değil.

Yapılan açıklamada geriye dönük tüketime bağlı olarak tahmini bir fatura yollamanın kesinlikle söz konusu olmayacağı bildirildi. Hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda yaklaşık 3 haftadır ülke genelindeki restoranlar, cafeler, lokanta ve birçok ticari faaliyet gösteren işletmeler çalışmıyor.

Arslan, bu işyerlerinde doğal gazdan kaynaklanan bir kaza olmaması adına gaz hizmetinin durdurulması için başvuruda bulunmalarını istedi. Bu hamlenin şehirlerin güvenliği için çok büyük önem taşıdığını ifade eden Arslan, dağıtım şirketlerinin kapalı işyerlerinde açık olan gaz hizmetini tespit etmeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum