Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada ve Japonya Yaptırımlarda Rus Ekonomisini Hedef Aldı

Rusya'nın kararını kabul edilemez olarak değerlendirenler arasına katılan Japonya ile Kanada yaptırımlarını açıkladı. Yaptırımların detayları aşağıda;
Kanada ve Japonya Yaptırımlarda Rus Ekonomisini Hedef Aldı
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıma kararının yankıları sürüyor. Peş peşe birçok ülke Rusya’ya yaptırım kararı alırken bunlar arasına Kanada ve Japonya da katıldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün akşam yaptığı açıklamada dünyaya rest çekerek Minsk anlaşmalarının artık geçerliliği olmadığını söyledi. Yaptırım açıklayan ülkeler arasına Japonya ile Kanada katıldı.

Kanada Başbakanı İlk Tur Ekonomik Yaptırımları Açıkladı

Kanada Başbakanı İlk Tur Ekonomik Yaptırımları Açıkladı
KAYNAK: Twitter

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın uluslararası hukuku hiçe saymasının ağır sonuçlar ve yaptırımlarla karşılanacağını duyurdu. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, “Açık olalım, işgal başladı, cevabımız bugün başlıyor” dedi.

Trudeau, Kanada’nın Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı bölgeyi tanımak için oy kullanan Rus parlamentosu üyelerine yaptırım uygulayacağını duyurdu. Kanadalıların Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri ile finansal ilişkiler kurmasının yasaklanacağını sözlerine ekledi.

Trudeau, Kanadalıların Rus devlet borçlarını satın almalarının yasaklanacağını, devlet destekli Rus bankalarına ek yaptırımlar uygulayıp onlarla finansal anlaşmaların engelleneceğini açıkladı.

Rusya’nın finans sektörünü ve oligarkları daha da fazla hedef almaya hazır olduklarını ekledi. Kanada Başbakanı Rusya yaptırımlarına ilişkin bilgileri bugün Twitter hesabından duyurdu ve şu ifadeleri kullandı: “Müttefikler ve ortaklarla koordineli olarak Kanada, ilk tur ekonomik yaptırımlarla yanıt veriyor.”

Japonya Başbakanı Yaptırımları Duyurdu

Japonya Başbakanı Fumio Kishida bugün yaptığı açıklamada, Japonya’nın Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya yaptırımları duyurdu. Moskova’nın bu hareketlerini Ukrayna’nın egemenliğini ve uluslararası hukuku kabul edilemez bir ihlal olarak nitelendirdi.

Japonya’nın yaptırımları arasında Japonya’da Rus tahvillerinin ihracının yasaklanması, belirli Rus bireylerin varlıklarının dondurulması ve ayrıca Japonya’ya seyahatin kısıtlanması yer aldı.

Reuters’ın aktardığına göre Kishida, yaptırımların detaylarının önümüzdeki günlerde çalışılıp açıklanacağını sözlerine ekledi. Japonya’nın yeterli petrol ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) rezervlerine sahip olduğunu ve bu nedenle kısa vadede enerji kaynakları üzerinde önemli bir etki olmayacağını dile getirdi.

Petrol fiyatları daha da yükselirse, şirketler ve haneler üzerindeki etkiyi sınırlamak için olası tüm önlemleri düşüneceğini söyledi.

Rusya’ya Uygulanan Yaptırımların Arkası Kesilmiyor

Rusya’ya yaptırım açıklayanların ardı arkası kesilmiyor. Almanya Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecini durdururken İngiltere Başbakanı Boris Jonhson dün ilk Rus yaptırımlarını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması üyelerine, askeri sektördeki sorumlulara ve 2-3 Rus bankasına yaptırım uygulayacaklarını söyledi.

Bunun yanında Rusya’nın Avrupa finans piyasalarından gelir elde etmesini de engelleyeceklerini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden da dün beklenen açıklamayı yaptı. 4 Rus finans kurumuna ve askeri bankaya yaptırım uygulanacağını, ayrıca Rusya’nın artık batıdan finansman alamayacağını söyledi. Rusya’nın gerilimi artırması durumunda yaptırımların artacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu