Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Virüs Fırsatlarını Vurgulayan Kanada’nın Buffett’ı Hindistan’a Yatırım Yapmaya Hazır

Kanadalı milyarder iş insanı Prem Watsa, kısa süre önce GSYİH sonuçları açıklanan Hindistan ve piyasalar için iyimser açıklamalarıyla gündeme geldi.
Virüs Fırsatlarını Vurgulayan Kanada’nın Buffett’ı Hindistan’a Yatırım Yapmaya Hazır
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada’nın Warren Buffett’ı olarak da anılan milyarder iş insanı, son dönemde arka arkaya karamsar tahminlerin yapıldığı Hindistan ekonomisi üzerine iyimser açıklamalarda bulundu.

Prem Watsa’nın açıklamaları, Hindistan’ın 2020 mali yılında yüzde 4,2 büyüdüğünü gösteren verilerden yalnızca birkaç gün sonra geldi.

Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinin Ocak-Mart dönemini ifade eden 2019-2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 3,1 büyürken önceki çeyrekte rakamın yüzde 4,7 olduğu görüldü.

Bununla birlikte dünyanın geri kalanı gibi salgınla mücadele eden Hindistan’ın 2020 mali yılı için yüzde 4,2’lik büyümesi 11 yılın en düşük büyümesini temsil etti.
Prem Watsa Hindistan için İyimser
KAYNAK: Dünya Bankası

ET’ye konuşan Watsa, Hindistan’a daha fazla yatırım yapmaya hazır olduğunu belirterek kilitlenme kaldırıldığında ekonominin geri döneceğini söyledi. Finansal piyasaların son birkaç ay içindeki performansları hakkında düşüncesi sorulduğunda ise diğer pek çok kişi gibi o da bunun benzersiz bir durum olduğunu vurguladı.

Petrol fiyatlarının çöktüğünü ve sonra 2,5 aylık bir kilitlenme yaşandığını belirterek belirsizliğin piyasalarda panik yarattığını dile getirdi. Ancak ABD’nin GSYİH’sinin %30’u büyüklüğünde yanıtının güçlü olduğunu ekledi.

Ayrıca borsaların yaklaşık yüzde 50 düştüğü 2008-2009 mali krizi ve 11 Eylül 2001 gibi böyle benzeri görülmemiş olayların görüldüğünü de aktardı.
Prem Watsa Mevcut Kriz 2008-2009 11 Eylül Benzetti
KAYNAK: Macrotrends

Küresel ekonomi için dev daralma tahminlerinin yapıldığı şu dönemi, özellikle ABD hükümeti ve FED’in yanıtlarıyla büyük bir fırsat zamanı olarak değerlendiren Watsa; “ilginç olan havacılık faaliyetinin 11 Eylül öncesi seviyelerin yüzde 90’ına kadar yükselmesi sadece dört ay sürdü, şimdi açıyoruz böylece yıl sonunda önemli bir artış görmeliyiz” dedi. Zaten Hindistan için yatırım seçenekleri arasında Bengaluru Uluslararası Havaalanı ve diğer firmaların olduğunu da açıkça belirtti.

Prem Watsa Ekonomi Açılış İyimser

Hindistan’ın halen bir kilitlenme altında olmasına ilişkin ise ülkenin Mumbai, Delhi gibi birkaç soruna rağmen açılmaya başladığını söyledi.

“İhtiyacımız olan şey, ekonomiyi açmak ve Hintli insanlar kendilerine bakacaklardır. Bir kez açıldıklarında, çok fazla bastırılmış talep olacak çünkü insanlar evde kalmaktan bıktılar. Ben halihazırda toparlanma görüyorum. Çin, birçok yönde toparlandı.

Çin’deki petrol talebi Covid öncesi seviyelere geri döndü ve bu nedenle petrol fiyatı 33 dolara kadar çıktı. COVID-19 testi ile ilgili olarak, tüm dünyada terapiler ve aşılar geliştirilmektedir. Yani sorunlara neden olan olumsuzluklar yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Hindistan, Kanada ve ABD’de makul fiyatlarla hisse satın alma fırsatı buluyoruz.”

Hindistan havaalanları ve yollarında çeşitli yatırımları olan Kanadalı Warren Buffett, Bengaluru Uluslararası Havaalanı’na daha fazla yatırım yapacaklarını bildirdi. Covid sonrası yatırım temasının ne olacağı konusundaki soruya ise petrol düşüşünden olumsuz etkilenen Exxon’un yüzde 50 gerilediğini ve şirketten yüzde 10 getiriyle 33 dolardan hisse aldıklarını belirterek yanıt verdi.

Google’dan da 15 kez satın alım yaptıklarını ancak Apple ve Amazon’dan almadıklarını anlattı. Bankacılık ve finans alanında faaliyet gösteren bir ton şirket olduğunu belirten Watsa, Hindistan ile birlikte Kuzey Amerika’da birçok fırsat bulduklarını, Yunanistan’da bazı yatırımları olduğunu dile getirdi.

Artan ABD-Çin gerginliği hakkında ise iki ülkenin birbirine ihtiyaç duyduğunu söyleyerek endişelenmediğine işaret etti. Çinlilerin güce saygı duyduğunu ve ABD’nin buna sahip olduğunu kaydeden Watsa, mantığın sonunda üstün geleceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu