Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kafeler Isıtıcılar için Saat Başı Ücret Talep Edecek

Artan enerji maliyetleri sonrasında kafeler açık havada oturan müşterilere verecekleri ısıtıcı hizmeti için saat başı ücret alacak. İşte detaylar;
Kafeler Isıtıcılar için Saat Başı Ücret Talep Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji maliyetlerindeki artış ve zamlar sonrasında elektrik faturaları fazlasıyla şişkin gelen kafeler ve küçük restoranlar ayakta kalmak için çeşitli yöntemlere başvurmaya başlıyor. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Metrekaresi küçük kafe ve restoranlar artan maliyetler nedeniyle açılış ücreti sistemine geçti. İstanbul’da bazı bölgelerdeki işletmelerin 30-40 TL altında sipariş veren müşterileri kabul etmediği biliniyor. Aynı zamanda açık havada oturan müşterilere sunulan elektrikli ısıtıcı hizmeti için saat başı 5 ila 15 TL arası ücret talep ediliyor. Bu konulara değinen Bingöl, restoran ve kafelerin ayakta kalmak için bu yöntemlere başvurduğunu söylüyor.

Bu ücretlendirme nedeniyle restoranların haksızca eleştirildiğini ifade eden Bingöl, “Artan enerji maliyetleri, gıda fiyatlarındaki yükseliş, dünyada yaşanan gıda kıtlığı, enerji kıtlığı bizlere de yansıyor ve etkileniyoruz. Artan maliyetler nedeniyle zarar etmemek için bu sisteme başvuruyorlar. Mantık şöyle işliyor, restoranıma geliyorsan bana baştan 30-40 TL vereceksin, sonra oturacaksın. Ben buna saygı duyuyorum, istemeyen müşteri buraya gitmeyebilir,” ifadelerini kullandı.

Kuver olarak adlandırılan bu sistemin geçmişten günümüze zaten uygulandığını söyleyen Başkan Bingöl, işletmelere 30 bin ila 200 bin lira arası elektrik faturası geldiğini belirtti. Hem müşteri memnun edip hem de kâr etmek için bu sistemin uygulandığını ifade eden Bingöl, eskiden beri kuver sistemin uygulandığını ve şimdi maliyetlerin yükselmesiyle fiyatların yükseldiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu