Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan Türkiye ve Arjantin Konusunda Endişeli!

JP Morgan CEO'su Jamie Dimon, Türkiye ve Arjantin'i bir kenara koyduğunda, diğer gelişmekte olan ülke piyasaları hakkında bir endişesi olmadığını söyledi.
JP Morgan Türkiye ve Arjantin Konusunda Endişeli!

ABD Merkezli, uluslararası bankacılık ve finans kuruluşu JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon, gelişmekte olan ülke piyasaları hakkında bir değerlendirmede bulundu. Türkiye ve Arjantin hakkında endişeleri olduğunu ifade eden Dimon, gelişmekte olan ülkelerin hepsinin aynı kefeye konulmaması gerektiğini söyledi. Piyasalar şu dakikalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Orta Vadeli Program‘a odaklanmışken, görece ılımlı bir seyir izliyor.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, gelişmekte olan ülke piyasaları için endişeli olmadığını belirtti.

Tüm ülkelerin aynı kefeye konularak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Dimon, Türkiye ve Arjantin haricinde, diğer tüm gelişmekte olan piyasaların oldukça iyi işler çıkardıklarını dile getirdi. OVP öncesinde küresel piyasalar kadar yurt içi piyasalarında da olumlu bir seyir hakimdi. Merakla beklenen programın açıklandığı şu dakikalarda (11:30 itibarıyla) dolar 6,14‘e, Euro 7,20‘ye gerilemiş durumda. Borsa İstanbul ise 97 bin puan üzerindeki yolculuğunu sürdürüyor.

Daimler Otobüs Grubu Pazarlama, Satış ve Müşteri Hizmetleri Direktörü Ulrich Bastert ise Türkiye’nin geleceğine güvendiğini söyledi.

Türk lirasında yaşanan değer kayıpları ve ekonomik belirsizliklerin geleceğe dair plan yapmada güçlük çıkardığını belirten Bastert, Türkiye’nin geleceğine güvendiklerini ve yatırımlarına uzun vadeli baktıklarını söyledi.

Son ekonomik ve finansal gelişmelerin ardından TL’de yaşanan kayıpların Türkiye otobüs piyasası üzerinde baskı yarattığını söyleyen Bastert, sektördeki talebin %40 oranında düştüğünü dile getirdi. Piyasanın içinde bulunduğu koşullar altında kimsenin otobüs almaya yönelmediğini ekledi.

Kısa vadede önlerini göremediklerini fakat uzun vadede Türkiye’ye güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

Halihazırdaki olumsuz durumun 2019 yılında da sürmesini bekleyen Ulrich Bastert, bunlara rağmen Türkiye’de bulundukları yarım asırlık süre boyunca yaptıkları yatırımlarda çok iyi durumda olduklarını, krizlerin daha önce de yaşandığını ancak Türkiye’deki operasyonlarının uzun vadeli devam edeceğini bildirdi. Türkiye’de ürettikleri otobüslerin yarısına yakının yerli kaynaklardan tedarik edildiğini ve bu açıdan bakıldığında geçici bir avantaj yakaladıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum