Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan TCMB’den 12 Aralık’ta 100 Bp Faiz İndirimi Bekliyor

2019 ve 2020 enflasyon tahminlerini açıklayan JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, Merkez Bankası’nın gelecek hafta 100 baz puan faiz indirimi yapacağını düşünüyor.
JP Morgan TCMB’den 12 Aralık’ta 100 Bp Faiz İndirimi Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü açıklanan verilere göre enflasyon Kasım’da bir önceki aya kıyasla %0,38 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda %10,56 ile yeniden çift haneye çıkan enflasyon sonrasında piyasa yorumcularından faiz tahminleri gelmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 12 Aralık’ta yılın son Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirecek. Uzmanlar açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusunda elinin kuvvetlendiğini belirtirken, bu toplantıda da indirim kararı gelmesine kesin gözüyle bakıyor.

JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, TCMB’den Aralık toplantısında 100 baz puanlık faiz indirimi bekliyor.

JP Morgan Başekonomisti Yarkın CebeciDün açıklanan rakamları değerlendiren Yarkın Cebeci, Türkiye enflasyonunun 2020 yılının ilk yarısında %10,5 – 12,5 arasında olacağını söyledi. 2020’nin son çeyreğinde %10’un altına düşeceğini öngören ekonomist, 2021 yılında yeniden çift haneye çıkacağını yorumladı.

Son dönemde küresel baskıların azaldığını belirterek enflasyon üzerindeki risklerin aşağı yönde olduğunu açıkladı. Türk lirasındaki istikrar, zayıf iç talep ve fiyat baskısının azalması ile Merkez Bankası’nın son üç toplantıda 1000 baz puanlık indirim yaptığını hatırlatan Cebeci, gelecek haftaki toplantıdan da 100 baz puanlık indirim bekliyor.

Enflasyonun 2020 yılında %9 oranlarında inmesi durumunda Merkez’den 350 baz puanlık daha indirim gelebileceğini dile getirdi. Politika faizindeki tahminlerini ise 2019 sonu için %13, 2020 için %9,5 olarak açıkladı. JP Morgan Başekonomisti 2019 sonu enflasyon tahminlerini %11,9’dan %11,6’ya çektiklerini, ancak 2020 tahminlerini %9 olarak koruduklarını ifade etti.

Ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım da gelecek hafta Merkez Bankası’ndan faiz indirimi bekleyen isimlerden.

Abdurrahman YıldırımMerkez Bankası’nın %14 olan politika faizini %11,75’e kadar çekebileceğini söyleyen Yıldırım, akabinde diğer bankaların hem kredi hem de mevduat faizlerinde indirime gidebileceğini söyledi. Merkez Bankası’nın temkinli yaklaşacağını fakat yüksek bir faiz indirimi olması halinde bile piyasaların bunu yadırgamayacağını dile getirdi.

Gelecek yıl adım atarken enflasyonun seyrini takip edeceğini, düşüşlerin bu şekilde devam etmesi halinde Merkez Bankası’nın da faizleri düşünmeye devam edebileceğini söyledi. Ancak enflasyon düşmeden faiz indirimlerinin devam etmesinin sorun yaratabileceğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her söyleminde düşük faizden yana olduğunu belirterek önümüzdeki yıl da bu strateji ile hareket edileceğini söylemişti. Piyasalar yeni başkanın Cumhurbaşkanı tarafından atanmasının ardından etkisinin daha fazla olacağını ancak temkinli yaklaşılacağını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu