Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan: Piyasalar Şu Ara Yalnızca Tarifelerin 1 Mart’ta Daha da Kötüleşmemesini Umuyor

JP Morgan’ın küresel piyasa stratejisti, piyasaların şu sıralar yalnızca ABD-Çin tarifelerinin 1 Mart’ta daha da kötüleşmesini umuyor dedi. Detaylar şöyle;
JP Morgan: Piyasalar Şu Ara Yalnızca Tarifelerin 1 Mart’ta Daha da Kötüleşmemesini Umuyor
Yorum

J.P. Morgan Asset Management küresel piyasa stratejisti Hannah Anderson Cuma günkü notunda, ABD-Çin anlaşmazlığı konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Sonuçta, piyasalar dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında aylardır endişeliydi ve arada iyimserlik vadeden gelişmeler olsa da tüm dünya gerilim sona ermesini bekliyordu.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in bu hafta Pekin’deki görüşmelerinden çıkacak sonuç da haliyle merakla bekleniyordu. Anderson bu noktada, piyasaların bir yerde müzakerelerin devam etmekte olan ticaret savaşına bir çözüm getirilmesini umarken yatırımcıların Washington’un Çin’e ek tarife cezaları için son tarihini geri çekmeyi seçtiği takdirde memnun olacaklarını söyledi.

JP Morgan’ın küresel piyasa stratejisti ayrıca Çin ile ABD’nin 90 günlük müzakere sürecinde anlaşmazlıklarını çözeceğine dair beklentilerden vazgeçildiğini dile getirdi.

JP Morgan: ABD-Çin Anlaşmaya Varma Umudundan vazgeçildi Ve konuşmasına; “bu görüşmeler, ABD 1 Mart’ta tarifeleri yükseltmezse ya da daha fazla tarife uygulamazsa başarılı olur” diyerek devam etti. İlgili haberde, Asya piyasalarının 2009’dan bu yana en kötü perakende satış raporunun ardından bir gecede düşen ABD hisselerinden sonra Cuma günü düşüş gösterdiği kaydedildi. S&P 500 ise ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin genel iyimserliğin ortasında hafta boyunca yüzde 1’in üzerinde kalmaya devam ediyordu.

Öte yandan hafta başında Blooberg, kaynaklardan aldığı bilgiler ışığında Trump’ın daha yüksek tarifelerin yürürlüğe girmesinden önce 60 günlük bir uzatma yapabileceğini öne sürmüştü.

Trump 60 Günlük Uzatmalar Yapabilir The South China Morning Post da Bloomberg gibi kaynaklara atıfta bulunarak, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Cuma günü ABD heyetiyle görüşmek üzere anlaştığını iddia etmişti. Diğer taraftan, Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Perşembe günü yapılan basın toplantısında sürmekte olan ticaret müzakereleri hakkında detay vermemişti. Nihayetinde son zamanlarda medyada çıkan haberler, iki tarafın 90 günlük ateşkes süreci içerisinde anlaşmaya varma ihtimalinin çok düşük olduğunu gösteriyordu.

Anderson da burada; “ABD’nin politika yapıcılara anlaşmaya varılması için daha fazla zaman ayırmaya eğilimli görünmesi cesaretlendirici olsa da ABD delegasyonu, Çin’in vaatlerini yerine getirmesini sağlayacak mekanizmalar olmadan ABD’den mal alımlarının artması ve fikri mülkiyet haklarının korunması anlamsız olduğu yönündeki tavrı değişmeyecek” dedi.

Bunu bir anlaşmanın imkansız olduğu anlamına gelmediğinin de üzerini çizen Anderson, konuşmasını şöyle bitirdi : “Tüm şikayetleri çözmek için bir anlaşma yerine yıl boyunca daha büyük ticaret ilişkisinin belirli yönleriyle ilgili daha küçük anlaşmalar yapmak olası. Piyasalar ticaret başlıklarının burada kalmaya devam edeceğini kabul etmek zorunda kalabilirler.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu