Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan’a Göre Petrol Fiyatları 80 Dolara Çıkabilir!

Başta Suriye olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde yaşanan jeopolitik risklerin yarattığı kaygı petrol fiyatlarını yükseltiyor. JP Morgan Brent petrolün 80 dolar olabileceğini söylüyor.
JP Morgan’a Göre Petrol Fiyatları 80 Dolara Çıkabilir!

Tüm dünya gözlerini Suriye’ye yapılan füze saldırılarına çevirmişken, Ortadoğu’da yükselen tansiyonun etkileyeceği en önemli piyasalardan biri hiç kuşkusuz petrol olacak. ABD’li yatırım bankası JP Morgan analistlerine göre; artan jeopolitik riskler ham petrol varlıklarını cazip hale getiriyor. Bu doğrultuda Brent petrolün yakın zamanda varil başına 80 dolara çıkabileceğini öngörüyor.

Ortadoğu ülkelerinde her geçen gün artan jeopolitik gerginlik, petrol fiyatlarının yukarı yönde hareket etmesini sağlıyor.

Geçtiğimiz haftanın tek gündem konusu ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye yönelik yapacağı saldırı konusunda Rusya’yı tehdit etmesi ve iki ülke liderleri tarafından yapılan açıklamalar olmuştu. Brent petrol söz konusu gelişmeler yaşanırken yukarı yönde seyretti.

HAM PETROL FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir önceki aya göre %0,8 artış göstererek 72,58 dolara geldi. Bu seviye 2014 yılının Kasım ayından bu yana en yüksek fiyat olarak kaydedildi. Batı Teksas türü ham petrolü ise varil başına 67,39 dolar ile 4 Aralık 2014 tarihinden bu yana en yüksek gün içi seviyeyi kaydetti.

OPEC’in küresel arz fazlasını silme konusunda başarılı olması ile petrol fiyatları üç yılın zirvesini gördü.

Petrol uzmanı analistler, geçen hafta üç yılın zirvesine tırmanan fiyatların, yine aynı şekilde yükseleceğini düşünüyor. JP Morgan analistleri de müşterilerine yolladığı notta, Suriye’deki batılı güçlerin askeri müdahaleyi genişletmesi ile ABD ve Avrupa Birliği’nin İran’a yaptırımları tekrar sokması halinde, Brent petrolün varil başına 80 dolar ve üstüne çıkabileceğini söyledi.

Yapılan değerlendirmede, İran’a olası yaptırımların devreye sokulması halinde petrol piyasasında oluşabilecek dalgalanmadan bahsedildi.

Söz konusu dalgalanmanın 1973, 1979 ve 1990 yıllarındaki büyük petrol şoklarından farklı olarak, 2011 yılında yaşanan Arap Baharı ile kıyaslandığı bildirildi. Bunun gerekçesi olarak da dünyanın en fazla petrol tüketen ülkesi olan ABD’nin İran’dan petrol ihraç etmemesi gösteriliyor. Öte yandan Asyalı ve Avrupa Birliği müşterilerin yaptırımlar doğrultusunda İran’dan petrol satın almaması piyasalarda bir dalgalanma olacağının kaçınılmaz göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Bazı yatırım bankası analistleri ise enerji stoklarına sahip olmak için iyi bir dönemde olduğumuzu söylüyor.

Morgan Stanley stratejisti Andrew Sheets, enerji sektörünün üstün bir performans içinde olduğunu söylerken, yatırım danışmanlığı şirketleri Brian Barish of Cambiar Investors ve James Paulsen of Leuthold Weeden Capital Management de son yıllarda enerji hisselerinin pozitif seyrederek öne çıktığını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum