Yatırım yapmaya başla!

JLR Yapısal Elektroniği Araç Kokpitlerine Entegre Ediyor!

Jagur-Land Rover, araç içi teknolojilerinde çok güzel bir şey düşünerek, LESA adında OLED TV'lerde kullanılan sistemi kendi kokpitlerinde kullanmaya çalışacak.
JLR Yapısal Elektroniği Araç Kokpitlerine Entegre Ediyor!

Jaguar-Land Rover yine bir teknolojik özellikle karşımıza çıkıyor. Bu sefer ki ne bir güvenlik ne de bir otonom sürüş haberi. İngiliz grup OLED TV‘lerde bulunan bir teknolojiyi araçların iç mekanına taşımak istiyor. Güvenlik ve yenilik olarak yansıtma head-up displayin ardından kokpit seviyesi 5 kat ileriye taşındı. Mühendisler artık çoğu fonksiyonu cama yansıtma ve sesli komuta dönüştürmek için çalışıyorlar.

JLR araç iç mekanları için düşünülmesi zor bir adımla geliyor. Eğer gelecekte bu gerçekleşirse, araç kokpitlerinin kökten değişeceğini söyleyebiliriz. LESA adında bir teknoloji üzerinden gidilen uygulamada, torpido ve panel kısımlarında insanlar gerekli olan bilgileri görüp yönetebilecekler. İşte detaylar;

JLR, OLED TV’lerin oluşturulmasında kullanılan bir sistemden yola çıkmış.

Esnek giyilebilir ve kavisli OLED TV‘lerde, Lightweight Electronics Simplified Architecture (LESA) yani hafif elektronik basitleştirilmiş mimari anlamına gelen mantık kullanılıyor. Otomobil firmasının yapmış olduğu teknoloji yatırımını biraz sonra ne iş için kullanacağına bakacağız.

Uzun süredir en üst amiral sınıfta benimsenen kusursuz konfor mantığı, neredeyse C sınıf araçlarında da görmemiz mümkün. İnsanların güvenliği ardından en çok iç mekanlarda nasıl rahat olunabilir, ona odaklanıyor. LESA teknolojisi, metalden olmayan malzemelerle kablo, sensör ve bilgi işlem gücü içeriyor. Panel parçaları yerine gelen bu esnek malzeme sayesinde ağırlıkta %60 kadar tasarruf ediliyor.

Ferrari’nin yolcular için koyduğu gösterge paneline göre LESA, sanırız ultra tarafı oluyor. Tasarımcıların bu sayede daha akıcı ve düğmesiz kabinler yapacağı söyleniyor. Kişiselleştirilebilir iç ortam aydınlatmaları, dokunmatik kontrol panelleri ve gelişmiş kumaş/deri ısıtmalı direksiyon simitlerini JLR’nin yapacağı yeniliğin ilk adımlarından sayılabilir.

Sistem, bir parçayı 2D yapısına neredeyse “açmak” için CAD (bilgisayar animasyonlu çizimler) kullanır, ardından elektronik devreyi düz yüzeye yazdırır, bileşenleri monte ederken, CAD orijinal 3D durumuna geri katlanır.

İngiliz Carmaker, %60’lık bir ağırlık azalmasını elde etmek amacıyla, parçaları 50 mm ve 3.5 mm şeklinde boyutlara getirmiş. Üst kontrol panelli LESA teknolojisinin de denendiği aktarıldı.

JLR elektrik araştırma teknik müdürü Ashutosh Tomar, “Sağlık, havacılık, tüketici teknolojisi ve askeri endüstriler yapısal elektroniğin faydalarını zaten kullanıyor ve araştırmamız otomotiv sektöründe ilk kez kabine getirerek öncülük ediyor. LESA’nın araç elektroniğinin geleceğini temsil ettiğine inanıyoruz ve müşterilerimiz için yenilikçi, esnek, özelleştirilebilir kabinleri tasarlamamızı ve üretmemizi ve üretim sırasındaki ağırlığı ve maliyetleri düşürmemizi sağlayacağımıza inanıyoruz.” dedi. JLR’nin geliştirdiği yeni LESA teknolojisi için sizler ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum