Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jim O’Neill’e Göre İngiltere Merkez Bankası Faiz İndiriminde Zamanlama Hatası Yaptı

Chatham House Başkanı Jim O'Neill, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indiriminin erken alınmış bir karar olduğunu ve şu an bir işe yaramayacağını söyledi.
Jim O’Neill’e Göre İngiltere Merkez Bankası Faiz İndiriminde Zamanlama Hatası Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Çarşamba günü düzenlenen Para Politikası Kurulu özel toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürerek %0,25 seviyesine çekti. Oy birliğiyle alınan karar, koronavirüsün ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve mücadele için alındı.

Yapılan açıklamada faiz indiriminin şirketlerin ve tüketicilerin nakit akışını güçlendireceği belirtildi. Aynı zamanda finansman maliyetini düşürerek, erişimi iyileştireceği kaydedildi. Ancak Chatham House Başkanı Jim O’Neill, bankanın faiz indiriminin erken alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Jim O’Neill’e göre İngiltere Merkez Bankası acil faiz indirimiyle yanlış bir adım attı.

Jim O'NeillFaiz indiriminin zamanlamasını doğru bulmayan O’Neill, bugüne kadar birçok ülkenin parasal gevşeme ve düşük faiz politikası uyguladığını ancak ilgili dönemlerde bir işe yaramadığını söyledi. İnsanların evlerinden çıkmamalarının istendiği bir dönemde faiz indirimine ihtiyaç duyulmasının yanlış olduğunu yorumladı.

Gelecek haftalarda taleplerde zayıflama arttığında merkez bankasının elindeki tüm silahları kullandığı için hareket alanı kalmadığını aktardı. Bu nedenle de bugün alınan kararın zamanlama açısından yanlış olduğunu söyledi.

Birkaç gün içerisinde dünyada mali teşviklerin açıklanacağını belirten O’Neill, geçen ay yaptığı konuşmada koronavirüsün etkileri konusunda en iyi senaryonun “V” şeklinde toparlanmak olduğunu söylemişti.

Bu arada İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi ülke ekonomisinin Ocak ayında büyüme göstermediğini ve son üç ay içerisinde duraksadığını açıkladı. Piyasa beklentisi aylık %0,2 büyümeydi ancak bu oran gerçekleşmedi. Yıllık bazda ise %0,6 oranında büyüme kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu