Yatırım yapmaya başla!

Jeep Markası için Geri Sayım Başladı!

4x4 araçların isim babası ve SUV segmentinde öncü firma olan Jeep'e, farklı bir ülkeden satın alma talebi geldi. Peki Jeep'i hangi firma satın almak istiyor? Detaylar haberimizde...
Jeep Markası için Geri Sayım Başladı!

Özellikle son yıllarda büyük firmaların el değiştirme haberlerini okuyoruz. Ülke fark etmeksizin en sağlam dediğimiz firmalar, bir birer farklı ülkelerin malı oluyor. Yapılan bu alım satım işlerinde alan taraf nedense hep “Çin” oluyor. Bizde bu alım satımlara otomotivin Çin istilası demek istiyoruz. Çin dediğimiz ülke normalde kendi tarzında diğer firma modellerini kopyalayarak üretim yapan bir yerdi!

Ne olduysa 15 sene içerisinde ülke sınırları dışına çıkarak kopyaladığı firmaları teker teker satın almaya başladılar. Alamadıklarıyla da ortak projelere girdiler. En son Proton & Lotus firmaları satın almıştı. Çok yakın bir zamanda da Fiat-Chrsyler‘i almak istemesiyle gündeme gelmişti. Şu an görüyoruzki İtalyan-Amerikan ortak markası ve 4×4’lerin isim babası “Jeep” Çinli Great Wall tarafından satın alım süreci başlatıldı.

Avrupa ve ABD menşeli otomotiv kralları artık el değiştiriyor. Büyük firma alan gruba böylelikle Great Wall’da dahil oluyor.

Dongfeng firmasının PSA Grupla olan iş ortaklığından sonra şaşkınlık üst düzeye gelmişti. Sonuçta PSA, bünyesinde Opel ile birlikte güçlü 3 firma barındıran bir kuruluştur.

FCA Group’un en değerlisi olan Jeep, böylelikle Asya pazarının en büyüğü Great Wall için Amerika pazarına girişin en sağlam bileti olacaktır.

1941 yılından beri Toyota Land Cruiser ve Nissan Patrol gibi devlerin öncüsü olan Jeep’in, Great Wall’un tüm kıta çalışmalarıyla yıllık 2 milyon adet üretilmesi bekleniyor.

Bazı profesyonel analistçiler, FCA’nın 32 milyar $ değerine karşı Jepp’in 33.5 milyar $ olması gerektiğini söylüyorlar. Marka değerine ve dünyadaki %20’lik SUV pazarı hakimiyetine göre istenilecek rakamlarda dikkatli olunması gerektiğini bildiriyorlar.

Bakalım satış gerçekleştikten sonra Çinli Great Wall, marka üzerinde nasıl bir strateji ile hareket edecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum