Yatırım yapmaya başla!

Je Desing’dan Oldukça Yırtıcı Bir “Seat Leon Cupra”

VW Grubu araçları üzerine tuning çalışmalarıyla ünlü Je Desing, yine grup üyesi olan Leon Cupra'yı kendi dilinde yeniden yorumladı. İşte detaylar...
Je Desing’dan Oldukça Yırtıcı Bir “Seat Leon Cupra”

Cupra, markalaşmaya yakın Je Desing’dan Almanlara gövde gövde gösterisi yapan otomobil dizayn etti. Alman desekte VW Grubu araçları hariç dememiz daha doğru olacaktır. Çünkü Je Desing bir Alman modifiye firmasıdır. Audi, Seat, Volkswagen ve Skoda’nın yeniden akordlanmalarına yardımcı olmaktadır.

27 senedir faaliyette olan tuning firması, dediğimiz marka modellerini oldukça üstün makineler haline getirmiştir. Bu sefer ki Cupra biraz daha farklı çalışmalara maruz kalmış. Aerodinamik parçaların yanı sıra enfes bir güç artışı gerçekleştirilmiş. Hyundai i30 N ile olan Kore kapışması da güzel olacağa benziyor…

Yeni nesil Cupra’nın dış kasa yorumlamasına orta derece de diyebiliriz.

Je Dizayn Seat Leon Cupra Karoseri

Belki siyah renginden biraz sade gelebilir ancak çamurluk ve aşağı inen kısımları Cupra’ya kaslı bir görünüm vermiş. Tamponun sarı renkli hali dikkat çekici olsa da sanki lego tarzı yerleştirilmiş gibi duruyor. Sizce de öyle değil mi? Yani standart Leon Cupra’nın tamponuna göre sarı, ufak ufak parçalar hazırlanmış.

Tampon köşelerden daha da irileşerek, çamurluğun da aynı şekilleri alması sağlanmış. Sadece çamurluğa yapılan hafif genişletme işlemi bile aracın havasını değiştirmiş.

Asi gencimizin şimdi de profilinde nasıl olduğuna bakalım.

Je Dizayn Seat Leon Cupra Yan Görünümü

Bu kısımda dikkat ederseniz normal Cupra’ya göre Je Desing’ın ki biraz daha alçak duruyor. Bunun nedenlerinden birisi de Coilover Süspansiyon sistemi kullanılmasıdır. Böylelikle Cupra, 45 mm daha aşağı konumlandırılmış oluyor.

Cupra’ya “ben burdayım” dedirten 20 inç lastiklerin çok kollu siyah renkle gelen havası bir başka olmuş. Yine kısım kısım sarı malzemeye devam edilmiş.

Leon’un son kasa yapısı güzel, arka görünüm bence daha da güzel.

Je Dizayn Seat Leon Cupra Arka Görünümü

Je Desing, yine şişirdiği arka tampona daha değişik uygulamalar yapmış. Rakiplerini güçlerinden haberdar eden Cupra, ton ayarlı dört çıkışlı egzoza sahip.

Bu arada sarı-siyah kombinli spoilere de baya çalışılmış. Geniş tutulan rüzgar kanadı ayarlanabiliyor!

Je Desing’ın uğraş verdiği bir kısım da motor!

Je Dizayn Seat Leon Cupra Motor Ünitesi

Je Desing Cupra motor çalışmasında kademeli olarak yol almış. Standart motorda 300 beygire yakın getirilen Cupra, 350 nm tork üretebiliyordu. Uygulamanın birinci seviyesinde güç 355 beygir, tork 450 nm’e yükseltilmiş. İkinci aşamaya geçildiğinde güç rakamları 375‘e, tork değerleri ise 470‘e çıkartılmış.

Yapılan motor takviyesi sonucunda aşağı yukarı Cupra, 5.4 sn civarlarında kalkış yapabiliyor. Diğer taraftan maksimum süratene baktığımızda 285 km/h kadar çıkabildiğini gördük. Yani Cupra bu sefer Honda Civic Type-R’ın 283 km/h çıktığı hızı +2 ile geçmiş oluyor.

Genel olarak Cupra’nın kasa yapısı bir önceki versiyonda olduğu gibi modifiye kurallarını çok iyi kaldırabiliyor. Yeni kasa Leon’un da güzelleşen ve etkileyici karoseri Je Desing ile de dikkat çekici olmuş.

Yapılan motor modifikasyonundan sonra ele alınan güç değerleri de başarılı. Leon Cupra projesinde detaylara dikkat eden Je Desing’ı kutluyoruz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum