Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Merkez Bankası Faiz İndirmeyerek Enflasyon Tahminlerinde Düşüşe Gitti!

Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasında herhangi bir değişiklik yapmadı. Buna karşın büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü.
Japonya Merkez Bankası Faiz İndirmeyerek Enflasyon Tahminlerinde Düşüşe Gitti!
Yorum

Şu sıralar piyasanın odak noktasında hem yurt içi hem de yurt dışı merkez bankalarının faiz indirimleri söz konusuyken, kısa zaman önce TCMB 425 baz puanlık indirime gitmiş, Avrupa Merkez Bankası’ndan (Fed) faiz indirimi beklentileri için 31 Temmuz gününü bekleniyor.

Dünyanın önemli bankaları para politikasında değişikliğe giderken, kısa zaman önce Alman Merkez Bankası Deutsche Bank’ın analistleri Türkiye de dahil olmak üzere pek çok bankanın faiz indireceğini tahmin etmişti. Hemen ardından Rusya Merkez Bankası Deutsche’in bu beklentisini boşa çıkarmayarak 25 baz puanlık indirime gitmişti. Bugün Japonya Merkez Bankası’ndan da bir haber geldi fakat bu faiz indirimi olmadı.

Bugün kritik bir toplantı gerçekleştiren Japonya Merkez Bankası, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Fakat enflasyon tahminlerini düşürdü.

Japonya Merkez Bankası Bugün Kritik Bir Toplantı GerçekleştirdiÖnemli ülke piyasalarının birçoğunun beklediği Fed’den gelecek faiz indirimi, Japonya Merkez Bankası’na da hakimdi ve banka bunun etkisiyle “bekle gör duruşu” sergiledi. Bu sebeple para politikasında bir değişiklik yapmadı. Bankadan Salı günü yapılan açıklamada sözlü yönlendirme ile varlık alım programında değişikliğe gidilmediği belirtilirken, banka faizinin -%0.1’de tutulduğu öğrenildi.

Bunun yanında 10 yıllık tahvil faizi hedefini ise yaklaşık %0’da tutarken, enflasyon tahminlerinde hafif düşüşe yöneldi. Bugünkü toplantının sonucunda getiri eğrisi kontrol programı setinde değişiklik yapmayan bankanın böyle bir yol izleyeceği pek çok ekonomist tarafından önceden tahmin edilmişti.

BOJ, 2020 yılının ilkbaharına kadar faizi oldukça düşük seviyede tutma kararında da sabit kaldı. Ekonomistlerin üçte biri de bankanın bu sözünün arkasında durmasını öngörüyordu.

BOJ 2020 Yılının İlkbaharına Kadar Faizi Oldukça Düşük Seviyede TutacakToplantının ardından tahminlerinde güncellemeye giden banka, %2 oranında enflasyon seviyesinin henüz görünmediğini ve çekirdek enflasyonun 2022 yılının Mart ayında bitecek mali yıl için %1.6 seviyesinde olabileceğini bildirdi. Bu mali yıla ilişkin tahminlerinde de düşüşe yönelen banka bu rakamı %1’e çekti. Yine bu mali yıla ilişkin büyüme tahmini %0,8 iken hafif bir düşüşle %0,7’ye düşürüldü.

Alınan karar kapsamında BOJ, gelecek mali yıla ilişkin beklentisini %0,9 oranında sabit tuttu, bunun yanında 2021 mali yıl tahminini ise %1,2’dne %1,1’e düşürdü. Yine bu mali yıla ilişkin çekirdek enflasyon tahmini %0,9 seviyesinden %0,8’e düşürülürken, 2020 yılı için %1,3’ten %1,2’ye çekildi. 2021 yılı için ise söz konusu rakam %1,6 olarak sabit tutuldu.

Bankanın eski yetkilisi ve aynı zamanda Dai-Ichi Life Research Institute baş ekonomisti Hideo Kumano, yakın zamanda gevşeme politikası beklemediğini açıklarken, ülkenin para birimi yenin temel faktör olduğunu vurguladı. Yenin 100 seviyesini test etmesiyle bankanın mecburen harekete geçmek durumunda kalacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan banka, yaptığı açıklamada fiyat hedefine ilişkin risklerin sürmesi durumunda para politikasında genişlemeye gitmek için derhal harekete geçileceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu