Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Kripto Borsalarını Rus Yaptırımlarına Karşı Düzenliyor

Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar sonrası, Japonya ülkedeki kripto borsalarına yönelik yeni bir düzenleme getiriyor.
Japonya Kripto Borsalarını Rus Yaptırımlarına Karşı Düzenliyor
Yorum

Rusya’nın yaklaşık bir ay önce Ukrayna’yı işgal etmesi sonrası, batılı ülkeler ağır ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Rusya’nın ekonomik yaptırımların etkisini atlatmak amacıyla kripto para piyasasına yöneleceği bir süredir konuşuluyor.

Japonya bu ihtimale karşın önlem almaya hazırlanıyor. Hükümet yetkilileri, Japonya’nın Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’nın Batılı mali yaptırımlardan kaçmasını önlemek için döviz yasasını gözden geçireceğini söyledi.

Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno, hükümetin, Rusya’nın dijital varlıklar yoluyla olası yaptırımlara karşı korumalarını güçlendirmek için mevcut parlamento oturumuna Döviz ve Dış Ticaret Yasası’nın bir revizyonunu sunacağını açıkladı.

Yeni seçilen Başbakan Fumio Kishida da önerilen revizyonu destekliyor ve yeni yasaları uygulamak için Batılı müttefiklerle koordineli şekilde çalışma çağrısında bulundu.

Borsalardan Doğrulama İstenecek

Borsalardan Doğrulama İstenecek

Revize edilen döviz yasaları uyarınca, tıpkı bankalar gibi kripto borsalarının da yaptırım uygulanan Rus bireyleri veya gruplarıyla ilgili işlemleri doğrulaması ve işaretlemesi gerekecek.

Japonya, Batılı müttefiklerinin çoğuyla birlikte, Ukrayna’daki eylemlerinin ardından Rusya’ya karşı çeşitli mali yaptırımlar uyguladı. Bu ayın başlarında ülkedeki finansal düzenleyici, kripto borsalarından yaptırımları atlatmayı hedefleyen işlemlere izin vermemelerini istemişti.

Yasada yapılacak bir parlamento değişikliği, kripto borsalarının çeşitli yaptırımlara tabi Rus yetkililer, oligarklar, bankalar ve diğer kurumlar için işlemlerini engellemesini yasal bir zorunluluk haline getirecek.

Son günlerde yaşanan endişenin nedeni olarak, ülkenin kripto piyasasına artan ilgisin ve bakanlar tarafından yapılan son açıklamalar gösteriliyor. Ukrayna’nın işgalinin ardından Japon hükümeti, 100’den fazla Rus yetkili, oligark, banka ve diğer kurumlara varlık dondurma yaptırımları uyguladı.

Japonya ayrıca ülkeden yüksek teknoloji ihracatını yasaklamış ve Ukrayna’daki eylemlerini özel askeri operasyon olarak nitelendiren Rusya için en çok tercih edilen ülke ticaret statüsünü iptal etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu