Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da Koronavirüs Vakalarının Yoğun Olduğu Yerlerde 6 Mayıs’a Kadar OHAL İlan Edildi

Japonya’da başkent Tokyo ve 6 bölgede daha olağanüstü hal ilan edilerek, koronavirüs salgınının yavaşlatılması için önemli bir adım atıldı.
Japonya’da Koronavirüs Vakalarının Yoğun Olduğu Yerlerde 6 Mayıs’a Kadar OHAL İlan Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

4 bine yakın koronavirüs vakasının rapor edildiği Japonya’da olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Son birkaç gündür Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin salgını kontrol altına almak için sokağa çıkma yasağını değerlendirdiği biliniyordu.

Gelen son açıklamada vakaların en yoğun olduğu 7 eyalette, 6 Mayıs tarihine kadar olağan üstü hal ilan edildiği bildirildi.

Japonya’da bazı yerlerde olağanüstü hal getirilerek, halkın evde kalmaları zorunlu kılındı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe OHAL AçıklamaÜlkede koronavirüs vakalarının en yoğun olarak görüldüğü yerler nüfusun %44’ünü oluşturuyor. Bu bölgeler Tokyo, Osaka, Çiba, Kanagawa, Hyogo, Saitama ve Fukuoka olarak bildirilirken salgının yayılma hızını yavaşlatmak ve kontrol altına almak amacıyla 6 Mayıs’a kadar sokağa çıkma yasa ilan edildi.

Böylelikle insanların evde kalmaları ve iş yerlerinin kapatılması zorunlu hale getirildi. Başbakan Abe şu an yapılması gereken en önemli şeyin davranışları değiştirmek olduğunu söyledi. Teması %80 oranında azaltabilirlerse iki hafta içerisinde enfeksiyon sayılarının en üst noktasının görebileceğini aktardı. Kurallara uyulması halinde pik noktası görüldükten sonra vakaların azalacağına dikkat çekti.

Abe söz konusu kararın alınmasını, “Salgın yayılımının ülke çapında hızlandığı, insan hayatı ve ekonomiye büyük bir tehdit oluşturduğu bir noktaya ulaştığı için olağanüstü hal ilan etmeye karar verdim.” sözleriyle açıkladı.

Kovid-19 tedbirlerinden sorumlu kabine üyesi Nişimura Yasutoşi, tıbbi malzemelerin yetersiz olduğunu ve kümülatif vaka sayısının ikiye katlanma süresinin bir haftadan daha az olduğunu dile getirdi. Tokyo Valisi Koike Yuriko ve Osaka Valisi Yoşimura Hirofumi ise halkı işbirliğine davet ederek, gıda tedariki konusunda panik yapılmamasını istedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu