Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İthalatı Daha Sert Düşen Japonya Kasım’da 5. Ardışık Fazlasını Verdi

Kasım ayında ihracatı yıllık bazda yüzde 4,2 düşerken ithalatında yüzde 11,1 gerileyen Japonya, beşinci ardışık ticaret fazlasını bildirdi.
İthalatı Daha Sert Düşen Japonya Kasım’da 5. Ardışık Fazlasını Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya, geçtiğimiz hafta üçüncü çeyrekteki güçlü toparlanmasını yukarı yönlü revize ederken Başbakan Suga ekonomiye destek için 73,6 trilyon yen değerinde paket açıklamıştı. Bugün Japonya Maliye Bakanlığı’ndan gelen ticaret verileri de ekonomiye desteğin gerekli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Japonya’ya yapılan ithalat, 2020 yılının Kasım ayında yıllık yüzde 11,1 düşüşle 5,75 trilyon Japon yeni olurken rakam yüzde 10,5 düşüş yönündeki beklentilerin üzerine çıktı. Önceki ay ise yüzde 13,3 düşüş olmuştu. Bu, COVID-19 salgını iç talebi vururken, gelen sevkiyatlarda art arda 19. aylık düşüş oldu.

Satın alımlar esas olarak mineral yakıtlar tarafından engellenirken petroldeki yüzde 50,2’lik düşüşle aşağıya doğru itildi.
Japonya İthalat İhracat Kasım 2020
Kaynak: Ministry of Finance, Japan

Ayrıca gıda maddeleri ithalatı yüzde 12,7; kimyevi maddeler ithalatı ise yüzde 9,2 düştü. Buna karşılık, elektrikli makine alımları yüzde 15 arttı. Güney Kore (yüzde eksi 12), Singapur (yüzde eksi 10,1) ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (yüzde eksi 13,9) ithalat düşerken Çin’den yapılan alımlar ise yüzde 6,7 arttı.

İhracat cephesinde de pek iç açıcı tablo yoktu. Japonya’dan yapılan ihracat Kasım’da yıllık yüzde 4,2 düşüşle 6,11 trilyon Japon yenine geriledi. Bu, bir önceki ayın yüzde 0,2’lik düşüşü ve yüzde 0,5’lik piyasa beklentisiyle kıyaslandı.

Bu, ekonomi COVID-19 şoklarından toparlanmak için mücadele etmeye devam ederken denizaşırı satışlarda art arda 24. ay olan daralma oldu.
Japonya İhracat Kasım
Kaynak: Trading Economics

Düşüş, Ekim’de yüzde 3,7 düştükten sonra Kasım’da yüzde 10,6 düşen imalat sanayi ihracatı ile açıklandı. Makine satışları da bir önceki aya göre yüzde 2,8 düştükten sonra yüzde 3 gerilerken, demir-çelik ürünleri ihracatı ise yüzde 20,4 düşüşün ardından yüzde 18,5 düştü. Buna karşılık kimyasal satışları yüzde 5,5 arttı.

Destinasyona göre ihracat Çin (yüzde 3,8) ve Güney Kore’ye (yüzde 3,1) arttı. Amerika Birleşik Devletleri’ne (yüzde eksi 2,5), Batı Avrupa’ya (yüzde eksi 1,2), Hong Kong’a (yüzde eksi 13,6) ve Tayvan’a (yüzde eksi 12,7) satışlar düştü. Niyetinde Japonya, 2020 yılının Kasım ayında 366,8 milyar Japon yeni ticaret fazlası kaydetti. Bir önceki yıl 88,4 milyar Japon yeni açık vardı.

Piyasa beklentileri ise 530 milyar Japon yeni fazla yönündeydi. Kasım, Japonya için ardışık beşinci ticaret fazlası ayı oldu. Yılın ilk on bir ayı dikkate alındığında Japonya, 2019’un aynı dönemindeki 1509 milyar Japon yeni açıktan daralarak 55 milyar Japon yeni ticaret açığı açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu