Yatırım yapmaya başla!

Japonya-Güney Kore Anlaşmazlığı Akıllı Telefon, PC Gibi Birçok Ürünün Fiyatını Artırabilir

Japonya-Güney Kore anlaşmazlığının, bir sonraki akıllı telefonunuzun fiyatını artırabileceği söylendi. İşte detaylar;
Japonya-Güney Kore Anlaşmazlığı Akıllı Telefon, PC Gibi Birçok Ürünün Fiyatını Artırabilir

Japonya-Güney Kore gerilimlerindeki son artış, yarı iletkenler için önemli küresel tedarik zincirinin bozulabileceği endişelerini ateşlerken, bu da yavaşlayan bir dünya ekonomisi için tedirginliği tetikledi.

Çünkü komşu ülkeler akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik eşyaların üretimine katkıda bulunan karmaşık ve sıkı bağlantılı bir ekonomi ağının parçaları ama bu ayın başlarında yaşananlar, ağın bozulma riskini ortaya çıkardı.

Öyle ki Tokyo’nun Güney Kore’ye belirli kimyasalların temini konusunda getirilen sıkı önlemler, Samsung Galaxy Note 10 üretimi üzerinde şimdiden olumsuz etki yaratmaya başladı.

Güney Kore ile Japonya Gerilim Samsung Galaxy Note 10 Üretimini Olumsuz EtkiliyorÇünkü bu kimyasallar Koreli üreticiler tarafından yarı iletken üretiminde kullanıyordu ve bellek yongaları, mikroişlemciler, entegre devreler dahil günümüz elektronik ürünlerinin çoğunda bulunabiliyordu. Yarı iletkenlerin yaygın kullanımı göz önüne alındığında, onları test eden ve yapan şirketler genellikle küresel ekonominin sağlığı için bir barometre olarak görülüyordu. Araştırma şirketi Gartner verilerine göre de yarı iletkenlerin küresel satışları 2018’de yüzde 12.5 artarak 474.6 milyar dolara ulaştı.

Mevcut durum ise bu yıl kötüleşen talebin ortasında kazanç tahminlerini düşüren pek çok büyük yarı iletken şirketiyle satışların azalacağına işaret ediyor.

Yarı İletken Şirketleri Satış Tahmin Düşürüyor ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı üzerine Japonya-Güney Kore geriliminin yükselmesi, durum daha da kötüleşebilirdi. IHS Markit baş ekonomisti Rajiv Biswas da geçen haftaki bir notunda; “Japonya ve Güney Kore arasındaki devam etmekte olan ticaret anlaşmazlığı yakın vadede çözüme ulaşamazsa, küresel yarı iletken endüstrisi üzerinde ciddi sonuçları olabilir” demişti. Oxford Economics ekonomistleri de Japonya-Güney Kore arasındaki kimyasal anlaşmazlığının, Güney Koreli şirketler için alternatif kaynak bulmasını zorlaştıracağını söylemişlerdi.

Kaynak bulmayı başarsalar bile şirketlerin kalite sorunlarıyla karşılaşabilecekleri veya üretim siparişlerini yerine getirmek için yeterli malzeme alamayacakları dile getirildi.

Güney Koreli şirketler Kaynak Bulmakta Zorlanacak IHS Markit ayrıca Güney Kore’nin 2018 dünya genelinde bellek yongalarında kullanılan bileşenlerin yüzde 61’ini sağlayan Samsung Electronics ile SK Hynix’e ev sahipliği yaptığının üzerini çizdi. Yani her türlü üretim kesintisi, büyük teknoloji şirketleri Apple ve Huawei‘yi de içeren müşterileri için kötü haber olabilir. Citi ise şimdilik iki Güney Kore tedarikçisinin güvenebilecekleri yüksek seviyelerde yarı iletken stoklarının olduğunu ancak bu seviye düştüğünde, yonga üreticilerinin üretim tarihlerini karşılamak konusunda sorun yaşayabileceğini öngördü.

Citi’nin analistlerine göre Samsung Electronics’te Japonya tarafından kısıtlanan kimyasalların stokları, şirketi 20-30 gün idare edebilir.

Samsung Electronics’te Kimyasal Stokları 20-30 Gün Dayanabilir Analistler SK Hynix için envanter rakamlarını vermeseler de yerel basında çıkan haberlerde, şirketin müşterilerine mevcut durumun kısa vadede yönetilebilir olduğunu açıkladığı yazıldı. IHS Markit’in baş ekonomisti Biswas ise Japonya’nın Güney Kore’ye önemli kimyasalların ihracatının bellek yongası arzında küresel bir düşüşe neden olabileceğini ve bunun sonucunda fiyatları yukarı çekebileceğini savundu.

İlaveten bir bulaşıcılık etkisi olabileceğini ve ABD ile Çin’in Güney Kore’nin tedariklerine güvenmesi nedeniyle zarar görebileceğini tahmin etti. Hem ABD hem de Çin’de üretim yapan Amerikan elektronik firmalarının, ya da yalnızca bir ülkede üretim yapanların ise özellikle savunmasız olduklarını anlattı.

“Güney Kore bellek yongası üretiminde tedarik kısıtlamaları ortaya çıkarsa, diğer bellek tedarikçilerinin küresel talebi karşılayamamalarından dolayı bellek bileşenlerinin fiyatı önemli ölçüde artabilir. Sunucular, mobil telefonlar, PC’ler ve çeşitli tüketici elektronikleri dahil nihai mamuller etkilenecek” diyen Biswas, sonuç olarak dünyanın her yerindeki tüketicilerin bu ürünler için daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalabileceklerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum