Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Ekim’de Hem Sanayi Üretimi Hem Perakende Satışlarda Artış Gösterdi

Japonya’da sanayi üretimi Ekim ayında beşinci ardışık aylık artışını kaydederken perakende satışlar da sekiz ay içindeki ilk yıllık bazdaki yükselişini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Japonya Ekim’de Hem Sanayi Üretimi Hem Perakende Satışlarda Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan hükümet verilerine göre Japonya’nın sanayi üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,8 artarak beşinci ayında yükseliş kaydetti. Artış, pandeminin neden olduğu çöküşten toparlanma gösteren makine ve otomobil talebi ile desteklendi.

Rapor edilen ayda yapılan okumalar, bazı sektörlerdeki üretimin koronavirüsün yayılmasından önceki seviyelere geri döndüğünü gösterdi. Ancak sanayi bakanlığı, son zamanlarda küresel olarak enfeksiyonların yeniden canlanması nedeniyle ilerleyen aşağı yönlü riskler konusunda uyardı.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı bir ön raporda, fabrikalarda ve madenlerde mevsimsellikten arındırılmış üretim endeksinin 100 bazı altında 95,0 seviyesinde olduğunu söyledi. Sonuç, Eylül ayında aşağı yönlü revize edilen %3,9’luk artışı takip etti.

Genel makine üretiminde yüzde 17,9 artışın yanı sıra otomobil üretiminde yüzde 6,8’lik bir kazanç, genel üretim artışına katkıda bulundu.
Japonya Sanayi Üretimi
Kaynak: Trading Economics

Elektrikli makine ve bilişim ve haberleşme elektronik cihazları sektörü %8,4 artış kaydetti ki bu da virüsün yayılmasını engellemek için uzaktan çalışmada kullanılan bilgisayarlara olan talebin artmasıyla tetiklendi.

Bir bakanlık yetkilisi, hem yurtiçi hem de yurtdışı ekonomiler için “aşağı yönlü risklere” dikkat çekerek bakanlığın koronavirüs enfeksiyonlarının son zamanlarda yeniden canlanmasının önümüzdeki aylarda üretim faaliyetlerini nasıl etkileyeceğini yakından izlediğini söyledi.

Bakanlık tarafından anket yapılan üreticiler, üretimin Kasım ayında %2,7 artmasını ancak Aralık ayında %2,4 düşmesini beklediklerini söylediler. Ayrıca bakanlık, endüstriyel üretimin toparlanmakta olduğu yönündeki Ekim ayı değerlendirmesini korudu.

Diğer taraftan yetkili, otomobiller ve elektrikli makineler ile bilgi ve iletişim elektroniği ekipmanlarının üretim seviyelerinin koronavirüs salgını öncesi seviyelere dönmesine rağmen endeksin Ocak ayındaki 99,8 olan pandemi öncesi sınıra ulaşmasının zaman alacağını belirtti. Japan Times’ın haberine göre Norinchukin

Araştırma Enstitüsü’nde baş ekonomist olan Takeshi Minami, ileriye doğru endüstriyel üretimin yukarı yönlü ivmesinin uzun süre devam etmeyeceğini savunarak şöyle konuştu:
Japonya Perakende Satış Ekim 2020
Kaynak: Investing

“Ekim için ön okuma bir iyileşme gösterdi ancak kuzey yarımküredeki bölgeler kış mevsimiyle karşı karşıya kaldıkça ve koronavirüs salgınının yayılması beklendiğinden, ekonomik toparlanmanın hızı muhtemelen yavaşlayacak. Endeksin, son aylarda üretim artışına katkıda bulunan otomobil üretimin bir artış olarak dalgalanması, Kasım ve Aralık aylarında düşmesi bekleniyor.”

Bu arada Japonya’nın Ekim ayı perakende satışları da bir yıldan fazla bir süredir en yüksek hızında artarak ekonominin COVID-19 krizinin yol açtığı hasarı daha da iyileştirdiğinin sinyalini verdi.

Perakende satışlar Ekim ayında yıllık bazda %6,4 artarak sekiz ay sonra ilk artışını kaydetti ve ekonomistlerin Reuters anketinde bekledikleri %6,4’lük artışla uyumlu geldi. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi, artan tüketim ve ihracat sayesinde salgının neden olduğu düşüşten üçüncü çeyrekte keskin bir şekilde toparlansa da son dönemde enfeksiyonlardaki toparlanmayı tehlikeye attı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu