Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020 Japonya Olimpiyatları’ndan Önce Toyota e-Palette Otonom Araçları Sokaklara Bırakılacak!

Japon Toyota çok zor bir işi üstlendi. 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda kendi kendine sürebilen otonom araçların showunu yapacak. Hem de Tokyo sokaklarında yalnız!
2020 Japonya Olimpiyatları’ndan Önce Toyota e-Palette Otonom Araçları Sokaklara Bırakılacak!
Yorum

Japonya, 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde ülkesini temsil eden teknoloji kavramının en sıra dışı olgularını gösterilecek. Bloomberg‘ten gelen bir haberde Japonya, olimpiyat öncesinde tam otonomlu araçlarının sokaklarda gezmesine izin verecek. İşi üstlenen firmalar Nissan ve Toyota. Özerk sürüş teknolojisi henüz düşük seviyesinde araçlarda kullanılmakta. Bu seviye için de 2 diyebiliriz. Hükümetler, özellikle Amerika yüksek seviyeli otonom sürüşlere izin vermiyor.

Ancak bir süre sonra seviye 4 ve 5 özerk sürüş için ortak olan BMW ve Mercedes ürünleri gösterildikten sonra mutlaka izin çıkartacaktır. Gelecek sene Temmuz ayında başlayacak Tokyo Olimpiyatları’ndan 1 hafta önce Toyota ve Nissan’ın özerk araçlarla Japonya sokaklarında gövde gösterisi yapacak.

Japonya, tam otonom araçlarına 2025 yılında izin vermek istiyor.

Olimpiyatlar aslında daha ileriye planın yeni sürüş tekniğinin ön gösterimi olacak. Günümüz şartlarında Toyota ve Nissan’ın bu işi kabul etmesi, medeni cesaret. Toyota açısından buna bakacak olursak; Japon marka özerk sürüş tekniğine uzun yıllardır çalışan ilk firmalardan birisidir. Yazılım konusunda en iyilerle devam etme gayreti içerisinde olan Toyota, ticari araçlarında sistemin en verimli çalışması için Baidu ile el sıkışarak Apollo platformunu kullanma kararı almıştı. Çinli Geely de bunun için yüksek bir yatırımla Baidu ile anlaşmıştı.

Toyota Japon’ya sokaklarında e-Palette Otonom araçlarını gösterecek. 2018 CES Fuarı’nda tanıdığımız konsept araçlar, spor aktiviteleri için düşünülmüş, çok amaçlı araçlardı. Sadece spor değil modüler yapıları sayesinde istendiğinde bir şehir aracı oluyor istenirse de ticari bir araç. e-Palette insanların evlerinden çıkmadan ihtiyaçlarını ayaklarına getireceği bir sisteme bağlı olacak.

Araçlar aynı zamanda bir mağaza, market, eczane hatta bir pizzacı! Geçtiğimiz sene Pizza Hut bu işin çok mantıklı olduğunu düşünerek 4 ile 7 metre arasında boyutlara sahip olacak e-Palette için girişimlerde bulunmuştu.

%100 oranlı mobilite otonom ve elektrikli araçlar kendi kendilerine hareket edecekler.

Toyota’nın otonom araçlarının her birinde operatör bulunacak.

Henüz yeni olan ve sokak hayatında “makina-insan” arasında geçecek tepkiler kestirilemediği için güvenlik konularına önem gösterilecek. Teknoloji üzerine her ne kadar da onlarca mühendis çalışmış olsa da, sistemin ne doğrultuda çalışacağı bilinmiyor. Yapay zeka düzeyi hangi seviyede, sokaklarda radarları tam randumanlı çalışır mı şeklinde akla gelen bazı olumsuzluklar için önlemler alınacak.

Ağırlıklı olarak Toyota’nın sahnede olacağını anlamışsınızdır. Bu kısmı Toyota üstlenirken, Nissan da farklı teknolojik araç girişimlerinde sahne alacak. e-Palette araçların şimdiden Olimpiyat Köyü’nde çalıştırılıp, deneneceği söylendi.

Otonom araçların sistemi girilmiş olan lokasyonlarda insan taşıyacak. Erişilebilir İnsan Taşıyıcısı olarak lanse edilen e-Palette araçlar, kısa mesafeli olarak Tokyo’da sporcuları veya misafirleri götürecek.

İlginizi Çekebilir :

Mercedes ve Bosch Dünyada İlk Seviye 4 Otonom Park Etmeyi Sundu!

Bunun yanında Toyota, alanda seviye 4’e sahip Lexus araçları üzerine kurulu özerk tekniğini de tanıtacak. Günümüzde otonom seviyesi git gide artırılıyor ve hedefte önümüzdeki 10 yıl içerisinde seviye 5’e sahip otomobillerin insanların hizmetinde olması.

Araç filosunu Japon’ya sokaklarına çıkartacak Toyota, bunun için elektrik enerjisinden yararlanacak. En azından %90’ı elektrikli olacak.

Teknolojide öncü otomobiller markalarından en iyilerinden birisini temsil eden Toyota, aslında olimpiyatlar da baya bir işi üstlenmiş gözüküyor. Cesaret isteyen bir şey ve aslında dünyaya otonom araçlarda hangi seviyede olduğu da yüklenici tarafından görmüş olacak. Tahmin ediyoruz ki 2020 yılının bahar aylarında e-Palette araçlara ait bir kısa film gelebilir. Detaylar şimdilik bu kadar. Gelişme oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu