Yatırım yapmaya başla!

Japonya’nın Türkiye’deki Doğrudan Yatırımları 2,2 Milyar Dolara Çıktı

Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Şerif Tosyalı, Türkiye'de Japon doğrudan sermaye yatırım tutarının 2,2 milyar dolara ulaştığını ve iki ülke arasındaki ticaretin artırılması gerektiğini söyledi.
Japonya’nın Türkiye’deki Doğrudan Yatırımları 2,2 Milyar Dolara Çıktı

Dış İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Japonya İş Konseyi Başkanı Şerif Tosyalı, bu yıl 24.’sü yapılacak olan Türkiye – Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı öncesinde bir takım açıklamalarda bulundu. Türkiye’de faaliyet gösteren Japon firmaların sayısının 195 olduğu, doğrudan yatırımların ise 2,2 milyar dolara ulaştığını söyledi. Japonya sermayeli şirketlerin ülke dışına yaptığı yatırımların dünyada önemli seviyelere ulaştığını dile getiren Tosyalı, önemli açıklamalarda bulundu.

Tosyalı, kişi başına düşen 39 bin dolarlık milli gelirle, Japonya’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Ekonomik büyümesi ihracata dayalı olan Japonya’da dışarıdan gelen taleplerin ekonomik kriz dolayısıyla azalması sonucu hükümet yerel talebini canlandırmaya yönelik önlemler artırılırken, başkent Tokyo’nun dünyanın en büyük şehir ekonomisine sahip kentlerinden biri olduğu belirtildi. İşsizliğin %3 olduğu Japonya’da yıllık büyümenin %1,5 civarında olduğunu söyleyen Tosyalı, ülke ekonomisinin %72’sinin hizmetler sektöründe, %27’sinin sanayi sektöründe çalıştığını dile getirdi.

Şerif Tosyalı, Japonya’nın Türkiye’de ihracatının, toplam rakamın %1,4’üne denk geldiğini söyledi.

ABD, Çin ve Güney Kore’nin Japonya’nın en önemli ticaret ortakları olduğunu belirten Tosyalı, Türkiye’de Japon doğrudan sermaye yatırımlarının tutarının 2,2 milyar dolar seviyesine çıktığını bildirdi. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı tarafından sağlanan krediler haricinde, Haliç Köprüsü, Altınkaya Barajı, Hasan Uğurlu Barajı ve Marmaray gibi önemli projelerde finansman kaynağı olduğunu söyledi. Tosyalı, Japonya’nın en gelişmiş sektörünün otomotiv olduğunu, dünya motorlu araç üretiminde ise Çin ve ABD’den sonra üçüncü sırada geldiğini belirtti.

Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ise Türkiye ekonomisi hakkında olumlu cümleler kurdu.

Türkiye – Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı’nın iki ülke açısından çok önemli olduğunu ifade eden Miyajima, Türkiye ekonomisinin son 15 yıldır sürekli büyümekte olduğunu, bir yandan gelişimini be kalkınmasını sürdürürken, diğer yandan Asya Pasifik ile daha yakın ilişliler kurması gerektiğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin pozitif bir geleceği olduğunu, iki ülke arasında serbest ticaret sistemi oluşturulması için ortak çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum