Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Hizmet Sektörü OHAL Etkisiyle Ocak’ta 12. Ayında Daraldı

Japonya hizmet PMI, ardışık on ikinci küçülme ayını kaydetti. COVID-19 enfeksiyonlarındaki artış ve ardından OHAL uygulaması üretimle talebi azalttı.
Japon Hizmet Sektörü OHAL Etkisiyle Ocak’ta 12. Ayında Daraldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz gün açıklanan veriler Japon imalat sektörünün Ocak ayında daralma bölgesine girdiğini gösterirken bugün gelen PMI verileri de benzer bir tablo ortaya serdi. au Jibun Bank Japonya Hizmet PMI, Aralık ayında nihai 47,2’lik okuma ile karşılaştırıldığında Ocak 2021’de 46,1’e geriledi.

Bu, hükümet artan yerel COVID-19 enfeksiyonları nedeniyle Tokyo’da olağanüstü hal ilan ederken sektördeki ardışık on ikinci küçülme ayı oldu. Aynı zamanda daralma beş ayın en yüksek hızında gerçekleşti.

OHAL ilan edilen Japonya’da hem faaliyet hem de gelen yeni işler Mayıs ayından bu yana en çok düşüşü kaydetti.
Japon Hizmet İş Faaliyet Endeksi
Kaynak: IHS Markit

Firmalar genel olarak istikrarlı bir işgücü piyasası kaydetti. İşletmelerin kapasiteyi mevcut projelerin tamamlanmasına yönlendirdiğine dair kanıtlar vardı, bu da bekleyen işlerdeki keskin düşüşle işaret edildi.

Fiyatlara gelince, girdi maliyeti art arda ikinci ayda artarken fiyatlar, satışları canlandırma çabalarının ortasında birbirini izleyen on birinci aya uzanan fiyat indirimi stratejileriyle daha da düştü.

İleriye yönelik duyarlılıksa olumlu kaldı. İmalat ve hizmet sektörlerinde birleşik çıktıyı ölçen au Jibun Bank Japonya Bileşik PMI Çıktı Endeksi ise Aralık’taki 48,5’ten Ocak’ta 47,1’e düştü.

Ocak okuması Eylül ayından bu yana özel sektör üretimindeki en hızlı düşüşü temsil ederken çıktılar da ardışık 12. ayında daraldı. Hizmet firmaları arasında üretim, imalatçı emsallerine göre daha hızlı düştü.

Ayrıca özel sektör toplam yeni siparişlerindeki daralma oranı Eylül ayından bu yana en yüksek hızına ulaştı.
Japon Kompozit Çıktı Endeksi Ocak 2021
KAYNAK: IHS Markit

İmalat sektörü yeni siparişlerde bir istikrar gördüğü için siparişlerdeki düşüş hizmetler tarafından yönlendirildi. Japon özel sektöründeki istihdam seviyeleri, Aralık ayındaki istikrarın ardından Ocak ayında geriledi.

İşten çıkarma oranı, Ağustos ayından bu yana en hızlıydı ve üreticilerdeki mütevazı düşüşten kaynaklandı. Özel sektör firmaları, ticari faaliyetlerin görünümüne ilişkin iyimserken güven dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Bununla birlikte, işletmeler art arda yedinci ayda olumlu duyarlılık sergiledi.

Son anket sonuçları hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Usamah Bhatti; Japon hizmet ekonomisinin yeni yıla 2020’yi bitirme şekline benzer bir şekilde başladığını söyledi.

Her iki sektörde de daha hızlı düşüş kaydedilirken panel üyelerinin COVID-19 enfeksiyonlarındaki artışın ve ardından OHAL uygulamasının üretimi ve talebi azalttığını vurguladığını aktardı. IHS Markit’in ekonominin 2021’de yüzde 2,3 büyümesini beklediği bilgisini de verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu