Yatırım yapmaya başla!

Jamie Dimon Artan Ekonomik ve Jeopolitik Belirsizliklere Rağmen İyimser

Bugün üçüncü çeyrek sonuçlarını takiben yapılan konferansta konuşan JP Morgan CEO'su, ABD ve dünya ekonomisi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Jamie Dimon Artan Ekonomik ve Jeopolitik Belirsizliklere Rağmen İyimser

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, yükselen faiz oranlarının ve jeopolitik parlamaların ABD’nin ekonomi büyümesini raydan çıkartabileceğini söyledi. Bankanın kazanç raporunu takiben düzenlenen konferans görüşmesinde konuşan Dimon; “ekonomi hala çok güçlü ve bu; ücretler, sermaye harcamaları, tüketici kredilerine varana kadar geniş kapsamlı” diyerek durumun hemen değişmeyeceğini dile getirdi.

Ayrıca kendisinin daha önce oranların yükseleceğine dair olasılıklara işaret ettiğini, buna hala inandığını ve ileride daha yüksek oranlar göreceğimizi belirtti. Fakat güçlü bir ekonomide yükselen oranların iyi bir şey olmasına rağmen, bunun enflasyonun ortasında gerçekleşmesi durumunda neredeyse 10 yıldır süren ekonomik büyüme döngüsüne bir son verebileceği hususunda da uyarı yaptı.

Dimon; “eğer oranlar enflasyon olduğu için yükselirse, bu bir artı değil kötü bir şeydir” yorumuyla dikkat çekti.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon Oran Enflasyon Yorumu “Şimdiye kadar, her yerde patlak veren jeopolitik meselelere rağmen güçlü bir ekonomimiz olduğunu gördük” diyen Jamie Dimon söz konusu meseleleri; yönetimin Çin ile ticaret savaşı, Brexit, dünya çapındaki merkez bankalarının tahvil alım programlarını gevşetmesi, Avrupa, Orda Doğu, Latin Amerika, İtalya ve Türkiye’deki parlamalar olarak belirtti.

Bunun çok kapsamlı bir liste olduğunun üzerini çizen Jamie Dimon, ekonomik döngüleri sona erdiren şeylerin çoğu kez jeopolitik sorunlar değil yükselen oranlar olduğunu aktardı ve “sadece bunu işaret ediyorum, bu olursa kimse şaşırmasın” ifadelerini kullandı. Öte yandan Dimon’un bankasının durumu ve Amerikan ekonomisi hakkında hala iyimser olması da dikkat çekti.

Keza JP Morgan’ın üçüncü çeyrekteki karı 1 yıl öncesine kıyasla %24 oranında artarak 8.4 milyar dolara yükseldi.

 JP Morgan Üçüncü Çeyrek SonuçlarıWashington’un politika değişikliklerini ve vergi reformunu öven ünlü CEO, bankanın akıllı düzenleme politikası ve rekabetçi kurumlar vergisi sayesinde yeniden genişlemek için heyecanlı olduğunu dile getirdi. Yükselen ticaret gerilimlerinin ilerleyen bir problem olabileceğini kabul eden Dimon küresel ekonominin homurdanmaya devam ettiğini aktararak Türkiye ve Arjantin hakkındaki endişelerini yeniden hatırlattı.

ABD ve küresel ekonomi, gelecekte olumsuz etkiler yaratabilecek artan ekonomik ve jeopolitik belirsizliklere rağmen güçlülük göstermeye devam ediyor, dedi.

Jamie Dimon Dört Bir Yanda Patlak Veren Jeopolitik Meseleler Konusunda Uyardı!Yine de Dimon, Çin ile bir anlaşma yapılması konusundaki gerginliğe rağmen ticaret görüşmelerinin gitmekte olduğu yön ile ilgili iyimser konuştu. İş dünyasının Başkan Trump’ın saldırgan taktikleriyle, özellikle de Kanada, Meksika ve Avrupa gibi müttefikler konusunda aynı fikirde olmayabileceğini kaydeden Dimon, buna rağmen CEO’ların sonuçları sevdiğini ifade etti.

Önce Kanada ve Meksika ile yeni bir anlaşma yapmanın ardından da Çin üzerinde çalışmanın doğru bir strateji olduğunu vurguladı.

Jamie Dimon Yönetimin Stratejilerini Doğru BuluyorFED’in doğru nedenlerle faiz oranlarını artırdığını bildiren Dimon, Trump’ın FED’e yaklaşımını eleştirdi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin gibi FED Başkanı Jerome Powell’ın iyi bir iş çıkardığını söyleyen Dimon; “hayatımda hiç faiz oranlarının yükselmesini isteyen bir başkan görmedim” dedi.

Bu arada Wall Street’in de Jamie Dimon’un harika bir çıkardığını düşündüğü görüldü çünkü JP Morgan Chase’in hisseleri Cuma günkü haberlerin üzerine yapılan açılış öncesi işlemlerde yükselişe geçti ve 2 günlük kayıpların ardından piyasanın yükselmesine yardımcı oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum