Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Jamie Dimon ABD Ekonomisine Övgüler Yağdırırken Güçlü Büyüme Bekliyor

JPMorgan Chase CEO'su ve başkanı olan Jamie Dimon, yıllık hissedar mektubunu yayımlarken, ABD ekonomisinin önündeki zorlukları kolayca aşacağını söyledi.
Jamie Dimon ABD Ekonomisine Övgüler Yağdırırken Güçlü Büyüme Bekliyor

Uzun süredir JPMorgan Chase CEO’su olan Jamie Dimon, yıllık hissedar mektubunda ABD ekonomisine övgüler yağdırdı. ABD hükümetinin koronavirüs salgınına olan tepkisi sayesinde dünyanın en büyük ekonomisi olarak güçlü büyüme kaydedeceğini söyledi.

Mektubu 8 başlıkta hazırlayan Dimon, “Covid-19 ve Ekonomi” başlığında hem kendi bankasını hem de ABD ekonomisini sürecin yönetilmesi konusunda övdü. FED ve ABD hükümetinin cesur eyleminin, mali paniği etkili bir şekilde tersine çevirdiğini söyledi.

CARES Yasası olarak bilinen Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası’nın ekonomideki ve işsizlikteki kötüleşmeyi tersine çevirmeye yettiğini belirtti. Programların hızının ve genişliğinin kritik olduğunu söyleyen Dimon, bankacılık sisteminin de krize girerken mükemmel durumda olduğunu ifade etti.

Dimon, “Covid-19’un dünya ekonomilerinin büyük bir bölümünü neredeyse tamamen kapatacak küresel bir salgın olduğunu anladıktan birkaç gün sonra, ABD hükümeti benzeri görülmemiş bir hızla hareket etti. Neyse ki Büyük Durgunluk’tan farklı olarak bankalar çözümün bir parçasıydı. Ve Büyük Durgunluk’un aksine ABD ekonomisi Covid-19 durgunluğuna girerken aslında iyi durumdaydı. Pek çok farklılık olsa da Büyük Durgunluk’taki toparlanmayı Covid-19 durgunluğundan beklenen toparlanma ile karşılaştırmak öğreticidir,” ifadelerini kullandı.

Dimon, reel ekonomiyi desteklemek için JPMorgan Chase’in temel işinin ve uzmanlığının tüm gücünü kullandığını belirtti.
JPMorgan Chase Küçük İşletmelere Destek
Kaynak: JPMorgan Chase

CEO, “2020’de her büyüklükteki müşteri ve işletmeye toplam 2,3 trilyon dolar tutarında sermaye ve kredi sağladık. Böylece maaş bordrosunu karşılamalarına, işten çıkarmaları önlemelerine ve operasyonları desteklemelerine yardımcı olduk. Mart 2021’e kadar PPP programı aracılığıyla 400.000’den fazla küçük işletmeye 40 milyar dolardan fazla kaynak sağladık,” dedi.

Salgından en çok etkilenen savunmasız kişilere ve topluluklara, küresel iş ve hayırseverlik girişimlerinde 250 milyon dolar taahhüt ettiklerini belirten Dimon, bankasının Amerikalılar için ekonomik fırsatlar yaratma çabalarını teşvik ettiğine dikkat çekti.

Borsa değerlemelerini oldukça yüksek olarak da nitelendiren Dimon, çok yıllık bir patlamanın mevcut seviyeleri haklı çıkarabileceğini söyledi. Piyasaların ekonomik büyümede fiyatlandırma yaptığını ve hisselere giden fazla tasarruflar nedeniyle böyle olduğunu ifade etti. Ayrıca pazarın bazı kısımlarında biraz köpük ve spekülasyon olduğunu da söyledi.

Dimon’un mektupta dikkat çeken ifadelerinden birisi de şu oldu: “Temelde yatan ABD ekonomisinin o kadar güçlü olduğuna inanıyorum ki yapamadığımız birçok şeyin üstesinden gelebilir ve yine de %2 oranında büyüyebilir. 10 yıllık bir süre içinde %3’e karşı %2 oranında büyüyebilseydik, bu on yılın sonunda 2,3 trilyon dolarlık ek GSYİH’ye veya hane gelirinde yaklaşık 18.000 dolarlık bir artışa yol açar. %3’lük bir büyüme oranı eskiden sahip olduğumuz şeydi ve bu tekrar elde edilebilir.”Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum