Yatırım yapmaya başla!

Jaguar Tasarım Patronu Araçlarında Devasa Ekranları Neden İstemediğini Açıklıyor!

Jaguar tasarım patronu Lan Callum, araç kokpitlerimize yerleştirilen dev ekranların bir yerde gereksiz olduğunu düşünüyor!
Jaguar Tasarım Patronu Araçlarında Devasa Ekranları Neden İstemediğini Açıklıyor!

Yenilenen Jaguar XE‘nin Manhattan’da gösterilen yeni halinin son şekli için bazı yorumlamalarda bulunuldu. Yakın zamanda şirketlerin standartlaştırdığı dokunmatik ekranlar, süreç boyunca orta konsolları iyice kaplamaya başladı. Yönetimlerin tek noktadan yapılmak istenmesi ekran boyutlarında ciddi artış olmasına yol açtı. Kötü değil ancak JLR tasarım patronu bunun bir nevi güvensiz olduğunu düşünüyor.

Konu hakkında en iyi örnek alınabilecek marka Tesla. Model S’e koyduğu devasa bilgisayarla aracın tamamı yönetilebiliyor. Aracın genel bilgileriyle birlikte klima, koltuk ayarı, kamera görüntüleri gibi fonksiyonel özelliklerin takibi bu noktadan gerçekleşiyor. Üzerine bir de mobil telefonlarımızla uyumlu yazılımların eklenmesiyle, tablet tipi ekranlar çok fazla özelliği bir arada sunmuş oldular. Bakalım Jaguar-Land Rover tasarım direktörü konu hakkında neler demiş?

XE’nin tanıtımı sırasında konuşan Lan Callum, gelen bir soruya karşı ekran konusuna değindi.

Açıklama, “yeni nesil araçlarınızda aracın tüm kontrolünün sağlanacağı ekranlar düşünmüyor musunuz?” sorusundan çıktı. Callum, “Saatte 120-145 km süratle aracınızı sürüyorsanız 2 kat fazla kontrolü elde tutmak zorundasınız. Ve bazı ülkelerde yasal olarak yan aynalarınızı veya koltuk kontrollerinizi hareket ettirmek isteyen bir iPad’in etrafında çevirmek istemezsiniz. Bir milisaniyeden daha fazla bir süre boyunca arabaya bakmadan yolunuzu hissetmeniz gerekiyor.” dedi.

Usta tasarımcı kısaca Tesla’nın koyduğu ekranların bir yerde güvenli olmadığını ima ediyor. Yine XE’nin üstte gerekli kontrollerin sağlandığı ve aşağı kısımda dokunmatik şekilde klimanın yönetiminin daha uygun olduğu kanısında. JLR, mekanik olarak fiziksel tuşların varlığının her zaman daha iyi olacağını söylüyor.

İngiliz şirketin araç tasarımlarının başındaki isim, sürücünün karşısında duran bu ekranların geçici olduğunu dile getirdi.

Söylediklerinde haklılık payı bulunuyor. Otonom denen teknolojisinin şu anda 4. seviyesi deneniyor. En yakın VW, e-Golf’Ü 4. seviye özerk sürüşle test ediyor. O yüzden Callum, bir zaman sonra bu ekranlara da ihtiyaç duyulmayacağını, bunun araç tarafından ses komutu ve el hareketleriyle gerçekleştirilebileceğini aktarıyor.

Nitekim sonucunda denilen seviye 5 otonom sürecine kadar bahsettiğimiz ekranlar konsolumuzun ortasında olacak. Kafamıza takılan soru ise Jaguar müşterileri bunda ısrarcı olursa ne olacak? Sonuçta firmalar müşteri odaklı çalışıyor ve isteklerine göre marka içerisindeki son duruşlarını alıyorlar. İngiliz tasarım patronunun düşünceleri bu şekilde. Peki ekranlar hakkında sizin yorumunuz ne olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum