Yatırım yapmaya başla!

Jaguar-Land Rover’ın Yapay Zekası Hangi Duygular İçinde Olduğunuzu Anlayacak!

Otonom araç kapsülünden sonra Jaguar-Land Rover, araç kullanımlarındaki stresi yapay zeka ile önlemeye çalışacak!
Jaguar-Land Rover’ın Yapay Zekası Hangi Duygular İçinde Olduğunuzu Anlayacak!

Araçların otonom ve yapay zeka işlerine fazlasıyla vakit ayıran JLR grubu, insan sağlığını her şeyin üzerinde tutuyor. 10 yıl içerisinde araçların sürüş pozisyonlarındaki köklü değişim neticesinde, kaza ve ölümleri en aza indirecek sistemlerin temelleri kurulmaya başlandı. Yapay beyinlerin hakim olduğu bir dünyaya hazırlanan otomotiv, şu anda bile beklenmedik seviyelerde.

Keza, Toyota ve Geely gibi şirketler kusursuz otonom sürüş programları için boşuna Baidu ile anlaşmıyorlar. Konumuz, JLR mühendislerince geliştirilmeye başlanan “duygu ve his tanıma” programı. Öyle ki ileride biraz daha varlığını hissedeceğimiz yardımcı sürüş asistanları, sizi kontrol etmek için de görevlendirilecek. İşte o teknolojinin detayları;

Sisteme ilk başlangıç, direksiyon simidi arkasına yerleştirilen kamera! Videodan da detaylı inceleme şansı bulabilirsiniz.

Sürücüye dönük olan bu kamera, biyometrik sensörler kullanarak, yüz hatlarının bir haritasını çıkartıyor. Önceden yüklü olacak çeşitli mimik hareketleri sayesinde, yapay zeka duygu ayırmasını yapabilecek.

JLR’nin istediği sistemin detaylarında daha ilginç sonuçlar çıkıyor. Sistem, yine kullanıcının stres takibini yaparak, yüz hatlarında bir gerginlik sezinlediği zaman klima kontrol, ortam aydınlatması ve ses sistemini ayarlayabilecek.

Aslında bunlar sizin öncesinde hafızaya alınan sevdiğiniz ortam rengi, müzik ve rahat ettiğiniz sıcaklık düzeyini ihtiyacınız halinde size geri sunmak.

Şaşırtıcı yapay zeka asistanı, bit tek sürücüye hizmet etmeyecek.

Jaguar-Land Rover Duygu Tespit Yapay ZekaJaguar-Land Rover, yerleştireceği izleme teknolojisini ön koltuklarla sınırlı tutmuyor. Ön koltuk başlıklarına monte edilen kameralarla, arka yolcuların da genel taramalarını yapabilecek.

Tam tersi olarak, sürücüyü uyutmamak için çabalayan sistem, arka yolcuları da uyutmak için ışık, ses, sıcaklık ve camları karartma gibi işlemlerle hareket edebilir.

İngiliz bilim insanları, teknolojiyi sürüş deneyimini iyileştirmek ve “lüks araçlarının her birinde bir sığınak oluşturmak” için “huzurlu kutsal vizyonlarının” bir parçası olarak araştırdıklarını söylüyor. Hedef, kontrollerle yolcuları mümkün olduğu kadar konforlu hale getirmek.

Bunu yapmalarındaki amacı da belirten JLR, zaman içerisinde yapay zeka sürücünün tercihlerini ezberleyerek dikkatler dağılmadan otomatik olarak istekler devreye alınabilecek. İnsanların %74’nün trafikte strese girdiği ve bunun yok edilmesi gerektiği savunuluyor. Oldukça zekice düşünülmüş teknolojik yapay zeka, günümüz sürüş asistanlarının atası gibi olmuş. İngiliz firmaların düşündüğü ve hayata geçirmek istedikleri bu özellik hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum