Yatırım yapmaya başla!

Jaguar-Land Rover’ın Geliştirdiği Duyusal Direksiyon Simidi Size Yön Verebiliyor!

Otonom sürüş tekniklerinden sonra JLR şimdi de direksiyon simitlerinden insan sağlığını korumaya çalışacak.
Jaguar-Land Rover’ın Geliştirdiği Duyusal Direksiyon Simidi Size Yön Verebiliyor!

İngiliz JLR, son zamanlarda çoğu firmanın üzerine düştüğü ve geliştirdiği direksiyon simidi sistemlerinde devrim yapmaya hazırlanıyor. Hyundai’de yeni direksiyonlar üzerinde çalıştığını bizlerle paylaşmıştı. Koreli marka, simit üzerinden fiziksel tuşları kaldırıp, yerine dokunmatik bir yüzey yaparak, hissiyatlı bir şekilde araç kontrolü sağlamayı planlıyordu.

Jaguar-Land Rover tuş kısmını atlayarak daha farklı ve uyarıcı direksiyon simidi sistemine yönelmiş. Denilene göre İngiliz buluşçular, belirli bir sıcaklığa bağlı olarak sürücülerin hareketlerine yön verecekleri söylendi. Gelin hep beraber bunun nasıl olacağına bakalım!

Teknoloji, temel olarak direksiyon çemberinin iç kısımlarıyla alakalı.

Şirket, direksiyonun sağ ve sol olacak şekilde iki taraflı yerleştirilecek ısı kontrol sistemlerinden söz etti. Bir taraf sıcak olurken, diğer taraf ise soğuk etki yaratacak. Bu yön kısmını da araç sahibi istediği gibi seçebilecek.

Simit içerisine yerleştirilen sıcaklık modülleri 6 dereceye kadar çok hızlı bir şekilde ısınacak. Veya aynı şekilde soğutabilecek.

JLR’nin gerçekten ilginç olan bu kokpit teknolojisindeki amaç ne?

Jaguar-Land Rover Duyusal Termal DireksiyonAmacı hemen söyleyelim. Sürücüler özellikle uzun yolculuklarda, belirli zaman dilimlerinde mola vermediği zaman tepki kabiliyetlerini kaybedebiliyor. Diyelim ki sürekli olarak 600 km araç sürdünüz ve bir süre sonra uyuşuklukla beraber, sizin fark edemeyeceğiniz bir hissizlik gelecektir.

O anda JLR’nin direksiyonu tepkiye göre seçtiğiniz ısı çeşitini devreye alarak sizi uyaracak. Kuşkusuz sağlam bir inovasyon örneği olabilecek özellik, sizlere navigasyonda da yardımcı oluyor. Haritanızda işaretlediğiniz bölgeye gidişlerde, mutlaka bir dönüş olacaktır. İşte sizin yön değiştirmeniz gereken durumlarda direksiyon yine ısı farklılığını ortaya çıkartacak.

Şirket, “Sürücü dikkatinin dağılması, dünyadaki trafik kazalarına önemli bir katkıda bulunuyor ve yalnızca ABD’deki tüm ölümcül kazaların % 10’unu oluşturuyor” dedi. Yani haritaya gözlerini kaydırmadan, sizin hangi tarafa ne zaman gideceğinizi bilen bir yardımcınız olacak.

Jaguar, direksiyonun faydalarında anlatılan her şeyin titreşim veya sesli olarak da yapılabileceğini söyledi.

Jaguar-Land Rover Duyusal Termal Isı Sensörlü DireksiyonFikirlerin ortaya koyulduğu masadan çıkan sonuç, sürücüler uyarılırken, araç içi konforlarının kesinlikle bozulmaması. Yani etkili olabilecek titreşim ve sesli uyarılardan ziyade, duyusal bir direksiyon sisteminin daha işe yarar olacağı sonucuna varılmış.

Jaguar Land Rover elektrik araştırmaları kıdemli müdürü Alexandros Mouzakitis‘e göre, “Güvenlik, Jaguar Land Rover için bir numaralı önceliktir ve araçlarımızı en son teknolojik gelişmelerle sürekli geliştirmeye ve işi kendi kendine sürecek bir geleceğe hazırlamaya adadık . Duyusal direksiyon, bu vizyonun bir parçası, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmaları gereken süreyi azaltabilen termal ipuçları.” şeklinde yorumladı. İngiliz JLR’nin sizce ısı ile uyarabilen direksiyon sistemi yararlı olur mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum