Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jaguar-Land Rover CEO’su Elektrikli Araçların Fiyatları Üzerine Konuştu!

Jaguar-Land Rover patronu, elektrikli arabaların ücretleri ve gelecekleriyle ilgili konuştu.
Jaguar-Land Rover CEO’su Elektrikli Araçların Fiyatları Üzerine Konuştu!
Yorum

JLR’nin başındaki isim olan Ralf Speth, elektrikli otomobiller için önemli bir konuya değindi. Bildiğimiz gibi otomotivin odak noktası değişti ve iki şeye kilitlenildi. Onlardan ilki emisyonsuz elektrik motorlarıyla hareket eden araçlar.

İkicisi de otonom sürüş. Speth, sektörde gelişen kısımlar için henüz maliyetlerin iyi şekilde olmadığını, EV’lerde bir süre daha bunun gerçekleşmeyeceğini aktardı. Elektrikli otomobillerin daha ucuza satılmasının mümkün olmadığını, onun için alt yapının buna müsait olmadığını aktardı. İşte detaylar;

Spet, sabit alt yapıdaki en büyük maliyetin piller olduğunu söyledi.

Speth, “Altyapı sabittir. Elektrikli otomobillerin fiyatı hala çok yüksek, çünkü daha geniş bir ürün yelpazesi yapmamız gerekiyor. Yani, arabayı şarj edemediğiniz, ihtiyaç duyulan büyük bir piliniz var. Eğer şarj edebiliyorsanız, pili küçültebilir ve maliyeti düşürebiliriz.” dedi.

Pil sıkıntısının önümüzdeki 10 yıl içerisinde kriz ortamı yaratacağına inanılıyor. Şu anda araç bataryalarına en çok ihtiyaç duyan Tesla, Toyota ve Hyundai gibi firmalar bir süre içerisinde bu yüzden sıkıntı çekmişti. Panasonic ile çalışan Tesla da Gigafactory’den kendini ihtiyaçlarını karşılayacak kadar batarya üretemiyordu.

JLR CEO’su, “Üç ila beş yıl boyunca düşük maliyet olmayacak. Daha standart olan ve daha hızlı şarj sağlayan daha yoğun bir şarj ağına,  kaliteli ve daha fazla miktarda ihtiyacımız var. Yalnızca Londra’da değil, ülke genelinde iyi bir yayılıma ihtiyacınız olduğunu açıkça belirtim.” dedi.

Pillerinde doldurulması için şarj alt yapı ağlarının genişletilmesi gerekiyor. JLR patronu EV araçların ucuzlayabilmesi için tüm firmaların bu yönde tam zamanlı ilerlemesi gerektiği ve çok model üretmesi gerekli.

JLR, I-Pace SUV ile elektrikli ve pilli araçların nasıl olduğunu anlatarak, Tesla rekabetine önemli bir ürün çıkarmıştı. I-Pace, 90 kWh’lık pillerle hareket ederek, 467 km menzil sağlıyor. Fiyatı da 65.000 Sterlin’den biraz daha az.

Firmanın ikinci tamamı elektrikli planına XJ’yi tamamen değiştirerek, emisyonsuz araç sınıfına göndermek. I-Pace SUV’da hazır olan düzen, direkt olarak XJ’ye aktarılmış olacak. Ayrıca Land Rover’ın elektrikli modelleri için daha iyi planların olduğu söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu