Yatırım yapmaya başla!

İTO Konkordato İlan Eden Şirketlerin Gerçek Sayısını Açıkladı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, son dönemde çok fazla spekülasyon yaratılan konkordato ilan eden şirket sayısının 3-5 binlerle alakası olmadığını ve sadece 500'ün altında olduğunu söyledi.
İTO Konkordato İlan Eden Şirketlerin Gerçek Sayısını Açıkladı

Türkiye’nin son dönemde içerisinde bulunduğu zor koşullar birçok şirketi konkordato ilan etmeye yöneltti. Bunlar arasında sektöründe lider isimlerden olan Yeşil Kundura, Hotiç ve Beta Kundura gibi markalar yer alırken, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı A. Sabur Endican, ayakkabı sektöründe art arda gelen konkordato ilanlarının sebeplerini açıkladı.

Bu konuda her gün çıkan yeni haberler ve spekülasyonlar üzerine, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, konkordato ilan eden şirket sayısının abartıldığı kadar çok olmadığını ve 500 civarında olduğunu belirtti.

İTO Başkanı Avdagiç, rakamların 3 – 5 bin arasında konuşulduğunu ve bu konuda çok ciddi spekülasyonların yapıldığını söyledi.

Tüm ülkede 500’ün altında, İstanbul’da ise 100’ün altında konkordato ilan eden şirket olduğunu belirten Avdagiç, bu şirketlerin kendilerini korumaya aldıklarını, şu andaki düzenlemelere bağlı olarak finansman kanallarındaki tıkanıklıkların açılmaya başladığını ve kurda gerileme olduğunu dile getirdi.

Fiyatlama konusunda en büyük riskin kur faktörü olduğunu, Türkiye’nin üzerindeki kara bulutların yavaş yavaş dağılmaya başladığını ve finansman konusunda da iyileşme sinyallerinin alındığını sözlerine ekledi. Avdagiç, son dönemde kamuoyunda çok fazla tartışma konusu olan ve sayısı 3-5 binlerle ifade edilen konkordato ilan eden şirket sayısının, aslında 500’ün altında olduğunu vurguladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen SIAL Paris Fuarı’na Türkiye’den 269 firma katıldı.

42 Türk firmasının bireysel olarak katıldığı, 269 firmanın ise stant açtığı bildirildi. Fuarda; çikolata, bisküvi, şekerleme, dondurulmuş gıda, kümes hayvanları ve organik gıda gibi ürünler ön planda yer aldı. Türkiye’nin gıda sektöründe öncüler arasında yer aldığını söyleyen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, gıda endüstrisinin Türkiye’nin lokomotifleri arasında yer aldığını, 1986 yılında 10 firma ile başlayan yolculuğumuzun, bugün 311 firmayla güçlenerek devam ettiğini dile getirdi.

Gıda fiyatlarını kalıcı olarak düşürebilmek için mazot, gübre ve tohumda dışa bağımlılığın azaltılmasının şart olduğunu belirten Avdagiç, iklim ve coğrafyamızın uygun olmasına rağmen, üretmemiz gereken miktarın üçte birini ürettiğimizi ifade etti.

Tarımsal üretimde çift haneli büyümeyi başarmak için bazı reformlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tarımda rekabet için ülkemizin bir seferberlik halinde ciddi adımlar atması gerektiğinin altını çizen İTO Başkanı, bu amaç doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı Tarımda Milli Birlik Projesi’ni beklediklerini, kendilerinin her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Avdagiç; Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında enflasyon sepetindeki tüm ürünlere yönelik indirimlerin uygulanması durumunda, enflasyonda ciddi bir gerileme olacağını, piyasaya güven aşılanması halinde çarpıtılmış algıların ve yükseliş beklentilerinin azalacağını, şu anda yeni bir fiyat dengesi kurulduğunu, talep ve arz dengesinin yeniden inşa edildiğini dile getirdi. İTO olarak 2019 yılında SIAL Canada, SIAL China, Anuga (Almanya) ve SIAL Middle East (BAE) fuarlarına Türk firmaların katılımlarını organize edeceklerini belirten Avdagiç, Türkiye’nin geçen yıl AB ülkelerine gıda ve içecek ihracatının 2,8 milyar Euro’ya ulaştığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum