Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’da Perakende Satışlar Mart’ta %0,1 Azaldı

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,4 küçülen İtalyan ekonomisinde toparlanma işaretleri, perakende satış verileriyle sürdü.
İtalya’da Perakende Satışlar Mart’ta %0,1 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından açıklanan verilere göre İtalya’da perakende satışlar Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 0,1 geriledi. Yine de rakam yüzde 1,5 düşüş beklentilerinin üzerinde geldi.

Yıllık bazda ise yüzde 22,9 artış oldu.

Şubat ayında aylık yüzde 6,6 artış ve yıllık yüzde 5,7 düşüş olmuştu.

Şubat artışı, koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesini yansıtarak Ağustos 2020’den sonra kaydedilen en büyük artışı temsil etmişti.
İtalya'da Perakende Satışlar Mart
Kaynak: ISTAT

Mart 2021’de, hem değer hem de hacim için toplam perakende satış seviyeleri, Şubat 2020’deki salgın öncesi seviyelerden düşük kalmaya devam etti. 2021 yılının ilk çeyreğinde satışların değeri bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 artarken, hacim yüzde 0,3 daraldı.

Perakende ticaretin değeri, 4 ay üst üste düşüşün ardından yıllık yüzde 22,9 arttı.

Aynı şekilde, salgın nedeniyle ulusal kilitlenmenin ilk dönemi olan Mart 2020’ye göre satış hacmi yüzde 23,5 arttı.

Mart’ta tüm dağıtım kanalları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla büyüdü. Büyük ölçekli dağıtım yüzde 17,0, küçük ölçekli dağıtım yüzde 27,8 ve mağaza dışı perakende satışlar yüzde 43,8 arttı.

Söz konusu büyüme, mağaza dışı perakendeciler için Ocak 2020’den bu yana ilk büyüme ayı oldu. Online satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,9 artarak büyümeyi sürdürdü. Gıda dışı ürünlerin satış değerlerine bakıldığında tüm sektörlerin genişlediği görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu