Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Ekonomisinde Büyüme Son Çeyrekte Beklentiyi Hafifçe Aştı

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomilerinden İtalya için beklenen veri açıkladı. İtalya ekonomisi beklentilerin hafifçe üzerinde büyüdü. İşte ayrıntılar;
İtalya Ekonomisinde Büyüme Son Çeyrekte Beklentiyi Hafifçe Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalya ekonomisi 2021’in son çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 büyüdü. Beklenti, başta Omicron varyantının yarattığı etkiler nedeniyle yüzde 0,5 büyümeyi gösteriyordu.

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (ISTAT) gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi için ön tahminine göre yıllık bazda da yüzde 6,2’lik beklenti aşıldı.

İtalya’da GSYİH 2021’in dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,4 arttı.

İtalya Ekonomi Çeyreklik Yıllık Değişim
KAYNAK: Istat

Yapılan açıklamaya göre çeyreklik değişim, hem tarım, ormancılık ve balıkçılıkta katma değerin azalmasının hem de sanayi ile hizmetlerde artışın sonucu oldu.

Talep tarafında ise yurt içi bileşenin (stoklardaki brüt değişim) pozitif, net ihracat bileşeninin ise negatif katkısı oldu. 2022 için devreden yıllık GSYİH büyümesi ise 2,4’e tekabül etti.

İtalya Ekonomisi 3. Çeyrekte Yüzde 2,6 Büyümüştü

İtalya’nın gayri safi yurt içi hasılası, 2021 yılının Eylül ayına kadar olan üç ayda önceki üç aya göre yüzde 2,6 büyümüştü. Yıllık bazda ise yüzde 3,9 büyüme olmuştu.

Tüketim yüzde 2,2 artarken brüt sabit sermaye oluşumu yüzde 1,6 artmıştı. İhracat yüzde 3,4 ve ithalat yüzde 2,1 artarken, net dış talep büyümeye 0,5 yüzde puan eklemişti.

Mario Draghi hükümeti üçüncü çeyrekte kısıtlamaları daha da hafifleterek hizmet sektöründe güçlü bir toparlanma sağladı. İtalya Merkez Bankası, ekonominin 2021’de yüzde 6,2 büyümesini bekliyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu