Yatırım yapmaya başla!

İstanbul’a Sürücüsüz Otobüs ve Minibüsler Geliyor!

İETT, önümüzdeki günlerde sürücüsüz otobüslerin trafikte yer almasının ilk adımı olarak ihaleye çıkıyor. İşte detaylar…
İstanbul’a Sürücüsüz Otobüs ve Minibüsler Geliyor!

Otonom araç teknolojisi son yıllarda dünyada büyük bir hızla yayılım göstermekte. Başta Tesla ve Google olmak üzere dünyanın önde gelen teknoloji devleri ürettikleri sürücüsüz araçlarla tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmaktadır.

Ancak otonom araçların ülkemizde de önümüzdeki süreçte sıklıkla göreceğiz gibi duruyor. İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) sürücüsüz otobüs ve minibüslerin trafikte yer almasını sağlayacak ilk adımı atmaya hazırlanıyor.

İETT Mart Ayında İhaleye Çıkıyor!

Dünyanın pek çok ülkesinde otonom araçlar özellikle toplu taşıma da sıklıkla kullanılmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte ilk olarak İstanbul’da sürücüsüz toplu taşıma araçlarını görmemiz mümkün olacak.

İETT 7 Mart 2018 tarihinde otonom araçların trafikte aktif rol almasının önünü açacak ihaleyi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İhale “Sürücüsüz Araç Yönetim Sistemi Malzemeleri ve Elektrik Grubu Malzeme Alımı” başlığı ile yapılacak. 14 Mart tarihinde düzenlenecek olan ihale ise “Sürücüsüz Araç Altyapı ve Güç Sistemleri Mühendislik Çalışması” adıyla yapılacak. İhaleyle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Sürüş Test Alanı Hazırlanacak

Düzenlenecek olan ihalenin ardından İETT’nin ikitelli’de bulunan garajında ‘sürüş test alanı’ hazırlaması bekleniyor. Alınan araçların ilk test sürüşleri bu alanda gerçekleştirilecek. Bilgisayar kontrollü yapılacak olan bu test sürüşlerinde bir sorun çıkmaması halinde gerçek saha testlerine geçilmesi planlanıyor.

İETT’nin otonom otobüslere ilgisi aslında yeni değil. Proje 2 sene önce gündeme gelmiş. Zamanın İETT Genel Müdürü Arif Emecen tarafından gündeme taşınan proje önümüzdeki günlerde hayata geçmiş olacak.

Otonom toplu taşıma araçlarının kullanıldığı şehirler arasında İsviçre’de Sion Fransa’da Lyon, İngiltere’de Londra ve Hollanda’dan Amsterdam gibi yerler bulunuyor. Gelişmelere göre önümüzdeki günlerde bu kentler arasına İstanbul’un da adı geçecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum