Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul’un Aralık’19 Dönemi Enflasyon Rakamları Açıklandı!

Megakentin 2019 yılının Aralık ayına ilişkin fiyat indeksleri İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklandı.
İstanbul’un Aralık’19 Dönemi Enflasyon Rakamları Açıklandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2019 yılının Aralık ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre, belirtilen dönemde perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki ay olan Kasım’a kıyasla %1,07 artarken, toptan fiyat hareketlerini kapsayan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise aylık bazda %1,40 arttı.

2018 yılının verilerine göre,  kentte perakende fiyatlar 2018’in Aralık ayında %0,14 azalmış ve toptan eşya fiyat hareketliliğinde ise yine 2018’in son ayında %0,58’lik artış olduğu görülmüştü.

İTO 1995 Bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi 2018 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında Aralık’ta perakende fiyatlarda %13,41’lik artış ve toptan fiyatlarda ise %7,68 oranında artış olduğu görüldü.

Aralık'ta Perakende Fiyatlar Arttıİstanbul’da 2019’un son ayında bir önceki aya kıyasla perakende fiyatlarındaki değişim %1,07 oranında artışa işaret ederken, bununla birlikte toptan fiyatlardaki değişim ise %1,40 oranındaki artışa işaret etti.

Sektörel bazda bakıldığında, 2019’un son ayında Kasım ile kıyaslandığında perakende fiyatları oluşturan ev eşyası harcamalarında %1,74, gıda harcamalarında %1,55, kültür, eğitim ve eğlenceye yapılan harcamalarda %0,82, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında %0,75’lik artış olduğu bilgisine ulaşıldı.

Buna karşın veriler bu dönemde giyime yapılan harcamalarda %0,44 ve ulaştırma-haberleşme harcamalarında ise %0,20’lik gerileme meydana geldi. Belirtilen dönemde İstanbullu tüketicilerin diğer harcamalarında ise herhangi bir değişim kaydedilmedi.

Aralık ayında toptan fiyatlarda aylık bazda en fazla artışın olduğu grup, %2,67 ile gıda maddeleri olarak öne çıktı.

Gıda Maddeleri En Fazla Artışın Olduğu GrupToptanda en fazla artış sıralamasını %1,53 ile işlenmemiş maddeler grubu, %0,93 ile inşaat malzemeleri grubu, %0,82 ile yakacak ve enerji maddeleri grubu ve %0,09’luk artış ile madenler grubu izledi. Aynı dönemde kimyevi maddeler grubu ise %1,61’lik bir düşüş olduğu gözlendi. Mensucat grubunda ise herhangi bir fiyat hareketliliğine rastlanmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu