Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanyol Hizmet Sektörü Şubat’ta Daralmayı Sürdürdü

İspanya Hizmet PMI, 2021’in ikinci ayında hafif yükselse de daralma bölgesinde kalmayı sürdürdü. İyimserlik ise aşı umutlarıyla önemli ölçüde yükseldi.
İspanyol Hizmet Sektörü Şubat’ta Daralmayı Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan son rapora göre İspanya Hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Şubat’ta daralmaya devam etti.

Şubat, İspanyol hizmet sektörünün, pandemiyle ilgili faaliyetler üzerindeki kısıtlamalar karşısında mücadele etmeye devam ettiğini gördü. Neticede İspanya’da Hizmet PMI 2021 Ocak’taki 41,70 puandan Şubat ayında 43,10 puana yükseldi.

Hem iş aktivitesi hem de yeni siparişler önemli ölçüde düştü. İş yükleri oldukça düşük kaldığı için iş kayıpları yeniden kaydedildi. Maliyet enflasyonu tekrar hızlanarak geçen Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

İspanya Hizmet PMI Şubat 43,1
Kaynak: IHS Markit

Bununla birlikte, aşılama programlarının pandemiyi sona erdireceği ve ardından ekonomik faaliyette güçlü iyileşme için temel olacağına dair artan umutlarla geleceğe ilişkin iyimserlik iki buçuk yıldan fazla bir süredir en yüksek seviyesine çıktı.

Gösterge PMI, Ocak ayına kıyasla hafifçe iyileşse de büyümeyi daralmadan ayıran kritik 50 eşiğinin çok altında kaldı.

Panelistler, faaliyet üzerindeki kısıtlamaların, özellikle sosyal temasa en çok bağımlı olan sektörler için Şubat ayında talep ve satışlar üzerinde belirgin ve zararlı bir etkiye sahip olmaya devam ettiğini bildirdi.

Genel olarak yeni işler keskin bir şekilde düştü ve mevcut art arda daralma sürecini sekiz aya çıkardı. Karşılaştırılabilir imalat ve hizmet PMI endekslerinin ağırlıklı ortalamaları olan Kompozit PMI ise Şubat ayında bir önceki aydaki 43,2’den 45,1’e yükseldi.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu