Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya İmalat PMI Aralık’ta 56,2’ye Geriledi

İspanya’nın imalat ekonomisi 2021’in son ayında beklentilerle uyumlu gerçekleşerek önceki aydan geriledi. Detaylar aşağıda;
İspanya İmalat PMI Aralık’ta 56,2’ye Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit İspanya için Aralık 2021 dönemine ilişkin PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini yayımladı. İmalat PMI Aralık’ta 56,2’ye geriledi.

Beklenti 56,2‘ye düşüş yönündeydi. İspanya İmalat PMI, Kasım 2021’de 57,1’e hafifçe düşerek 57,9’luk piyasa beklentilerinin altında kalmıştı. Arz ve fiyat zorlukları devam ederken PMI Aralık ayında düştü.

Aralık ayında girdi temininde yaşanan zorluklar ve hızlı enflasyon büyümeyi frenlemeye devam etti.
İspanya İmalat PMI Aralık 2021
KAYNAK: IHS Markit

Bu zorluklar karşısında firmalar, mümkün olan her türlü girdiyi temin etmek için çabaladılar. Net sonuç, girdi stoklamasında rekora yakın bir artış oldu. Yeni işlerde daha yavaş büyümeye rağmen, birikmiş işlerde bir başka keskin artışla kapasite baskıları devam etti.

Bu, istihdamda daha mütevazı bir artışı destekledi. Geleceğe güvenin artması, firmaları yeni personel almaya da teşvik etti.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Paul Smith, arz yönlü zorlukların sürdüğünün üzerini çizdi. Firmalar şiddetli enflasyonist baskılara atıfta bulunurken girdi kıtlığı, üretken yeteneklere bazı kısıtlamalar getirdi.

Söz konusu zorluklar güveni sarsmaya devam ederken firmaların, gelecek yıl üretim ve talepteki temel eğilimlerin olumlu olacağına inanması dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu