Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Hizmet PMI Aralık 2020’de 5 Ayın En Yavaş Düşüşünü Kaydetti

İspanya'nın hizmet ekonomisi, 2020'nin Aralık ayında diğer aylara göre yavaş bir gerilemeye işaret etti.
İspanya Hizmet PMI Aralık 2020’de 5 Ayın En Yavaş Düşüşünü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya’da koronavirüs pandemisi şiddetli bir şekilde devam ederken, üçüncü çeyrek büyümesi %16,4’e düşürülmüştü. Ülkenin hizmet ekonomisinde ise gerileme devam ederken, 2020 Aralık verileri 5 ayın en yavaş düşüşüne işaret etti.

İspanya’da faaliyet ve yeni çalışmaların her ikisi de düşmeye devam ederken, gelecek yönelik güven 2,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte zorlu mevcut koşullar ve birimlerindeki aşırı kapasite, firmaların personel düzeylerinde daha fazla kesinti yapmaktan başka seçenek görmediği anlamına geldi.

Ülkenin manşet İş Aktivitesi Endeksi Kasım’daki 39,5 seviyesinden yükselerek Aralık’ta 48 seviyesine ulaştı.
İspanya Hizmet Aktivitesi Endeksi - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Veri, Temmuz ayından bu yana görülen en iyi okuma olurken, yeni işlerin düşen seviyeleri endeksi etkiledi. Aynı zamanda daha yavaş bir oranda düşmesine rağmen Aralık yeni işlerde art arda altıncı aylık düşüşe işaret etti. Covid-19 kısıtlamalarının özellikle turizm ve konaklama gibi sosyal temasa daha fazla maruz kalan sektörler için piyasa faaliyetlerini ağırlaştırdığına dair raporlar dikkat çekti.

Ülkede yeni işlerin sürekli olarak alınmaması, birbirini takip eden onuncu ay için olağanüstü iş düşüşünün kanıtı oldu. Firmaların genel iş yüklerinin üstesinden yine rahat bir şekilde devam edebilecekleri anlamına geldi. Aşırı kapasite ve belirsiz kısa vadeli görünüm, birçok firmanın yine personel düzeylerini düşürmeyi seçtiğini gösterdi. Kasım’dan bu yana zayıflamasına ve Mart ayında başlayan istihdam düşüşünün mevcut dönemindeki en düşük hızda olmasına rağmen işten çıkarma derecesi dikkat çekti.

Aralık’ta işçilik maliyetlerinin daha yüksek işletme giderleri kaynağı olduğu bildirildi. Ancak ünitelerin kapatıldığına ve bazı personelin izinli olduğuna dair raporlar arasında genel enflasyon oranı mütevazı kaldı ve 7 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Rekabetçi baskılar ve yeni işleri canlandırma çabaları, üretim ücretlerinin yeniden kesilmesi ve cari deflasyon döneminin 10 aya uzatılması anlamına geldi.

İspanya’nın aralık özel sektör performansı ise Bileşik Çıktı Endeksi’ne göre Kasım’daki 41,7 seviyesinden 48,7 seviyesine yükseldi.
İspanya Bileşik Çıktı Endeksi - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Bileşik PMI endeksi, imalat ve hizmet PMI endekslerinin ağırlıklı ortalamasıdır. Endeksteki artış hizmet sektörü faaliyetlerindeki daralma oranındaki kayda değer gevşemeden kaynaklanırken, imalat üretimindeki ılımlı büyümeye de dönüş oldu.

En son veriler, temelde talebin devam eden zayıflığına bağlı olan faaliyette 5. aylık düşüşe işaret etti. Yeni sipariş hacimleri, hem imalat hem de hizmet sektörü şirketlerinin gelen yeni siparişlerde net kayıplar kaydetmesiyle yeniden düştü. İş kayıpları art arda 10. ay boyunca devam ederken, daralma oranı mevcut sıralamadaki en zayıf nokta oldu.

Üretimdeki fiyat baskıları yoğunlaştı ve burada maliyetler arz tarafındaki gecikmelerin ardından yaklaşık 3 yıldır en hızlı şekilde yükseldi. Zorunlu bir mevcut ve kısa vadeli iş ortamıyla karşı karşıya olmasına rağmen aşı gelişmeleriyle ilgili son haberler, duyarlılığı iki buçuk yılın en yüksek seviyesine çıkarmaya yardımcı oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu