Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Ekonomisi 3Ç21’de %2 ile Beklenti Altı Büyüdü

İspanyol ekonomisi ön tahmine göre üçüncü çeyrekte yüzde 2,7'lik büyüme beklentilerini karşılamadı.
İspanya Ekonomisi 3Ç21’de %2 ile Beklenti Altı Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (Instituto Nacional de Estadística) Temmuz-Eylül dönemine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verisini yayımladı.

Buna göre İspanya GSYİH’si üçüncü çeyrekte önceki üç aya göre yüzde 2 büyüdü. Beklenti yüzde 2,7 büyüme yönündeydi. İkinci çeyrekte ise ekonomide çeyreklik bazda yüzde 1,1’lik büyüme kaydedilmişti.

Yıllık bazda da beklentileri karşılamayan İspanya GSYİH’si, yüzde 3,5 büyüme tahmini yerine yüzde 2,7 büyüdü.
İspanya Ekonomi Büyüme Tahmin
KAYNAK: INE

Önceki çeyreğin yıllık bazda büyüme oranı yüzde 17,5 olmuştu.

Çeyreklik bazda daralma bir yıl içindeki en dik büyüme hızı olsa da beklentilerin altında kaldı. Söz konusu dönemde sabit yatırım; makine, teçhizat ve silah sistemine yapılan harcamalar sayesinde bir önceki dönemdeki yüzde 2,2’lik daralmadan toparlanarak yüzde 1,3 arttı.

Ayrıca net dış talep, ihracatın yüzde 6,4 artması ve ithalatın yüzde 0,7 oranında daha yavaş artmasıyla gayri safi yurt içi hasılaya olumlu katkıda bulundu. Ancak hane halkı tüketimi, ikinci çeyrekte yüzde 4,7’lik bir artışın ardından yüzde 0,5 düştü.

Diğer tarafta aynı dakikalarda açıklanan perakende satış verileri aylık bazda yüzde 0,3 artarken yıllık bazda yüzde 0,1 düşüşe işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu