Yatırım yapmaya başla!

İspanya’nın Dizel ve Benzinli Araçlara Yönelik Yeni Kararı!

İspanya, bazı Avrupa ülkeleri ve Çin gibi fosil yakıtlı araçların durumu hakkında yeni kararlar alıyor. İşte haberin detayları...
İspanya’nın Dizel ve Benzinli Araçlara Yönelik Yeni Kararı!

2030 yılında dünyanın ısısının yaklaşık olarak 1.5 derece artacağı söyleniyor. Yüzlerce bilim adamının ortak düşüncesi olan bu sıcaklık artışı haliyle insanlığı tehdit ediyor. Ozon tabakasının incelmesi ve ekstra artışları durdurmak maksatıyla tüm dünya otomotiv şirketleri fosil yakıtlı araçların bitirilmesi yönünde karar almıştı. Tesla gibi markaların tamamı elektrikli olarak çıkması ve Toyota’nın 1997 yılında hibriti seri üretime alması, mücadelenin başlangıcıydı.

Bazı Avrupa ülkeleri, ABD, Almanya ve Çin gibi ülkeler yasakları erken getirmiş, ülkelerindeki EV araç sayısını artırmak için gerekli olanaklar sağlanmaya çalışılıyordu. “İspanya da iklim değişikliği ile mücadele” için 2040 yılında benzin ve dizel araçların ülke sınırlarına sokulmamasına yönelik karar alacağı açıklandı.

İspanya da İngiltere ve Fransa gibi ulusal düzenlemeler getirmeyi planlıyor.

Sizde fark etmişsinizdir ki son yıllarda haberimizin bir kısmında elektrikli araçların gelişimi, elektrikli araç çıkıyor veya bir ülke fosil yakıtları yasakladı şeklinde oluyor. Çok hızlı gelişen bu durum, araçların anlık devridaimlerine yol açıyor.

Norveç gibi ülkeler insanların EV araç alması için sayısız teşvik uygulamaları  yapıyor. Vergiden muaflık, otoparkların bedava oluşu ve bedava elektrik gibi devlet imkanları sunuluyor.

2040 yılında İspanya, karbondioksit yayan her türlü aracı ülkeye sokmama kararı alıyor. Bu o tarihe kadar çalışma yapılmayacak anlamına gelmiyor! İlk, 2030 yılı hedef gösterilerek, 12 yıllık dilimde zehirli gaz oranını %20 azaltılmak isteniyor.

2050 yılında ise bu rakamın %90 olması planlanıyor. Anladığımız kadarıyla İspanya, bu çalışmalar için gelecek seneden itibaren belirli bir bütçe ayıracak. Amaç, yenilenebilir enerji kaynağı ve enerji verimliliğine teşvik etmek için çalışılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum