Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19 Kaynaklı Ölümlerde Artışın Hız Kestiği İspanya, AB Yardımlarını Yeterli Bulmuyor

İspanya AB’nin 540 milyar Euro’luk yarım paketini yetersiz bulurken, elindeki tüm araçları kullanarak dayanışma içinde olması gerektiği belirtildi.
Covid-19 Kaynaklı Ölümlerde Artışın Hız Kestiği İspanya, AB Yardımlarını Yeterli Bulmuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs kaynaklı ölümlerde ikinci sırada yer alan İspanya’da güncel rakamlara göre toplam can kaybı 15.969 olarak rapor edildi. 157.023 vakanın görüldüği ülkede 55.668 hasta iyileşerek taburcu oldu.

Son 24 saat içerisinde 605 kişinin hayatını kaybettiği İspanya’da 24 Mart’tan bu yana en düşük ölüm oranı gerçekleşti. Yine son bir gün içerisinde bildirilen koronavirüs vaka sayısı 4556 oldu. En az İtalya kadar etkilenen İspanya’da haftalardır ölüm eğrisi ilk defa düzleşmeye başladı.

Sağlık Bakanı Salvador Illa, bu gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirse de halen atlatılması gereken çok zor haftaların olduğunu söyledi.

Ülkede bir taraftan sokağa çıkma kısıtlamalarının ne zaman kaldırılacağına dair tartışmalar yapılırken diğer taraftan Avrupa Birliği’nin bugün açıkladığı yardım paketinin yetersiz bulunduğu bilgisi geldi.

İspanya hükümeti AB’nin 540 milyar Euro’luk yardım paketini yetersiz buldu.

AB Yardım PaketiAB yetkililerinin Cuma günü yaptığı açıklamada, koronavirüsle mücadelede bölge ülkelerinin ekonomilerine destek olmak için 540 milyar Euro tutarında kurtarma paketi hazırlandığı açıklandı. Söz konusu paket kapsamında istihdamı korumak içi 100 milyar Euro ve işletmelerin finansman sıkıntısını gidermek için 200 milyar Euro bütçe ayrıldı.

Avrupa İstikrar Mekanizması’nın ise 240 milyar Euroluk bir kredi programı kuracağı bildirildi. İspanya Ekonomik İşler ve Dijital Transformasyon Bakanı Nadia Calvino, 540 milyar Euro’luk kurtarma paketinin tatmin edici olmadığını söyledi.

Unidas Podemos ittifakının lideri ve Başbakan Yardımcısı Pablo İglesias, AB’nin bu dönmemde tüm birlik içindeki ülkelere aynı dayanışma mantığıyla yaklaşması gerektiğini söyledi. Salgın süresince elindeki tüm araçları kullanması gerektiğinin altını çizdi.

Resmi televizyon kanalı RTVE’ye yaptığı açıklamada, koronavirüs krizinin asgari yaşam gelirini ortaya koyduğunu belirtti. Birliğin 2008 krizinde aldığı kararlardan farklı olarak aileleri kurtarması gerektiğinin altını çizdi.

Mart ayının ortasından bu yana karantina uygulanan İspanya’da sosyal mesafe kuralının ne zaman gevşetileceği merak ediliyor.

İspanya Ölüm Hızı AzaldıSağlık Bakanı Salvador Illa tedbirlerin aynı şekilde devam etmesi gerektiğini söyleyerek, hükümetin yeni bir tırmanışa karşı olası senaryoları değerlendirdiğini aktardı.

Bazı kesimler karantina uygulamasının Mayıs sonuna kadar devam edeceğini düşünürken, bir kesim ölüm artış hızında yavaşlama olmasıyla daha erken bir tarihte kısıtlamaların kalkacağını öngörüyor.

Uzmanlar bazı kesimlerde insanların işe dönmek zorunda kaldığını ancak sosyal mesafe kuralının aynı şekilde devam ettirilmesi gerektiğini söylüyor. İspanya Sağlık Bakanı Illa, insanların maske takmaya devam etmeleri gerektiğini yineledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu