Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Ekim’de Değişim Göstermeyerek 50,3’te Kaldı

İSO verilerine göre ihracat iklimi endeksi, Ekim ayında 50,3 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam bir önceki ay olan Eylül verileri ile aynı geldi.
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Ekim’de Değişim Göstermeyerek 50,3’te Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Ekim sonuçları açıklandı. İmalat sektörünün ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen endeks Ekim’de 50,3 seviyesinde gerçekleşti.

Endekste yer alan veriler Türk imalat ihracatçılarının talep koşullarında sınırlı düzeyde iyileşme olduğunu gösterse de 50,3 seviyesi bir önceki ay ile aynı düzeyde gerçekleşti.

İSO verilerine göre endeksin eşik değer olan 50’nin üzerinde olması sektörde iyileşmeye işaret etti.

İSO Ekim SonuçlarıAlmanya ve Birleşik Krallık pazarı Türkiye imalat sektörü ihracatının yaklaşık %17’sini oluşturuyor. Açıklanan veriler bu bölgede ekonomik aktivitede hafif düşüş olduğunu ortaya koydu.

İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinden büyüme seyri ılımlı düzeyde devam ederken, bunlar arasında Fransa daha somut bir iyileşme gösterdi. Çin’de büyüme hızı son altı ayın en iyi seviyesini kaydetti.

Benzer şekilde Rusya’da ekonomik aktivite Mart ayından bu yana en yüksek artışı gösterdi. Amerika’da ise talep koşullarında sınırlı düzeyde bir iyileşme kaydedildi. İSO Ekim 2019 sonuçları 50,3 ile eşik değer olan 50,0’ın üzerinde gelerek talep koşullarında iyileşme olduğuna işaret etti.

Avrupa ülkelerinin verilerini olumsuz etkileyen ana kalemler Almanya’dan kaynaklandı.

Avrupa Ülkeleri İmalatAlmanya’da Ekim ayında ekonomik aktivitelerdeki zayıflık, imalat sektöründe üretimin sert bir şekilde düşmesine sebep oldu. Avrupa ülkeleri arasında Fransa’da daha ılımlı bir iyileşme olmasının imalat sanayi üretiminin büyüme bölgesine geçmesinde etkili bir faktör olduğu yorumlandı.

Diğer ülkelerdeki gelişmelere baktığımızda Polonya’daki düşüş son 10 yılın en yüksek oranına ulaştı. Hollanda’da 2013 yılının Nisan ayından bu yana ilk defa düşüş kaydedildi. Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde de imalat sektörü üretiminde gerileme gerçekleşti.

Rusya ve Çin’de Ekim ayında imalat sektöründe daha iyi bir tablo izlendi. Rusya’da sektör Mart ayından bu yana en yüksek artışı gösterirken, Çin’de de son üç yılın en güçlü üretim artışı açıklandı.

Suudi Arabistan da ise son 22 ayın en yüksek artışı kaydedildi. Bu gelişmede ekonomik aktivitedeki olumlu seyrin etkisi olduğu ifade edildi. Uganda ve Nijerya gibi ülkeler Türk imalat sektörü ihracatının daha düşük bir oranına sahip. Bu ülkelerde de ekonomik aktivitelerdeki iyileşme Türkiye Ekim sonuçlarına pozitif yansıdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu