Yatırım yapmaya başla!

İŞKUR 2019’un 8 Aylık Döneminde 379 Bin Kişiyi Mesleki Eğitimle Destekledi

Çok sayıda işsize umut olan İŞKUR, 2019'un ilk 8 aylık döneminde 379 binin üzerindeki vatandaşa mesleki eğitim desteği verdi.
İŞKUR 2019’un 8 Aylık Döneminde 379 Bin Kişiyi Mesleki Eğitimle Destekledi

İŞKUR, Türkiye’de işsizliğin azaltılmasına yönelik faaliyetleriyle pek çok insanın umudu olmaya devam ediyor. 2019’un Ocak-Ağustos döneminde düzenlediği kurs ve eğitim programlarıyla 379 binin üzerindeki kişiye fayda sağlayan kurum, işsizlerin mesleki niteliğini geliştirmesini hedefliyor.

Türkiye’de pek çok vatandaşı mağdur eden işsizlikle uzun yıllardır mücadele eden İŞKUR, çalışmalarından sonuç alıyor ve işveren ile çalışmaya ihtiyaç duyanları bir araya getirmede önemli bir rol oynuyor. Bu kapsamda verdiği mesleki eğitim kurslarıyla ön plana çıkıyor, bunun yanında aktif iş gücü hizmetlerini devreye sokuyor.

İŞKUR, bu yılın Ocak-Ağustos ayları arasında düzenlediği “İşbaşı Eğitim Programı”, “Girişimcilik Eğitim Programı” ve “Mesleki Eğitim Kursu” ile 80 bin 210 program organize etti.

80 Bin 210 Program Organize EttiSöz konusu bu programlardan 379 bini aşkın iş sahibi olmayan vatandaş faydalandı. Bu dönemde “dokuma konfeksiyon makineci”, “kadın giyim modelist yardımcısı” ve “müşteri hizmetleri görevlisi-asistanı” yoğunluğun en fazla olduğu meslek grupları olarak belirlendi.

İŞKUR bunların yanı sıra Türkiye genelinde “İş gücü Piyasası İhtiyaç Analizi” kapsamında illere göre meslek ihtiyaçlarını belirliyor ve bu sonuçlara göre gereken kursları halka sunuyor.

İŞKUR Gereken Kursları Halka SunuyorKurumun sağladığı hizmetler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Meslek eğitimi almaya başlayacak olan gençlere meslek danışmanlığı sağlayan İŞKUR; çalışma hayatına yeni atılacak olan kişilere, uzun süredir işsizlikle mücadele edenlere, işsizlik sigortası ödemesi alanlar ve bunun yanında meslek değiştirmek isteyenlere iş fikri verme konusunda yardımcı oluyor.

Diğer taraftan 2019’un Ocak-Ağustos arası döneminde İŞKUR personellerinin yaptığı bireysel görüşme sayısında 2018’in aynı dönemine göre %36,3 artış gözlemlendi ve görüşme sayısı 4 milyon 566 bin 103 olarak kaydedildi. Bununla birlikte kurumun işverenlere danışmanlık hizmeti sağlamak için ziyaret ettiği iş yeri sayısı da %9,9 artarak 475 bin 906’ya çıktı.

Öğrencilere yönelik bir danışmanlık hizmeti de sağlayan İŞKUR bu kapsamda 8 aylık süreçte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %54,9 oranında daha az okul ziyareti gerçekleştirdi. Bu azalmayla kurumun okul ziyareti sayısı 8961’e geriledi.

2018 yılı boyunca 1 milyon 247 bin 188 kişiye iş imkanı sağlayan İŞKUR, bu sayıyı her geçen gün artırmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. İŞKUR Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya, kurum olarak elde ettiği başarılardan mutluluk duyduğunu belirtmiş, bununla birlikte hedeflerini her yıl artırmayı planladıklarını açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum