Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İş Hayatında Karşılaşılan Sağlık Sorunları Nelerdir?

İş hayatındaki olumsuzluklar, kişinin sağlığını kötü etkileyebilir. Dolayısıyla vücudun verdiği belli başlı sinyaller önemsenmelidir.
İş Hayatında Karşılaşılan Sağlık Sorunları Nelerdir?
Son Güncelleme: 
Yorum

İş yerinizde yaşanan olaylar, sağlığınızın kötüye gitmesine neden olabilir. Eğer işinizle evliyseniz ya da tam tersi, işinizi sevmiyor ancak zorunluluktan çalışıyorsanız, sağlık problemlerini en çok yaşayan kişilerden biri olabilirsiniz. Stres, domino etkisi yaratarak vücudunuzdaki tüm sistemlerin işleyişini bozabilir. Patronunuz ile savaş halinde olmak veya fazla iş yükünden dolayı stres yapmak, vücudunuzdaki mükemmel uyumu olumsuz yönde etkileyebilir.

İş hayatınızda yaşadığınız problemler, vücudunuza bir anda etki etmez. Bu nedenle işinizin sağlığınıza zarar verdiğini anlamanız, pek de kolay değildir. Sabahları ayaklarınızın geri geri gitmesi, sağlık sorunlarının habercisidir. Sonrasında ise uykusuzluk, sinir ve stres kendini gösterir. Eğer tüm bu olumsuz etkileri taşıyorsanız, para kazanmak için sağlığınızı kaybetmek üzere olduğunuzun farkına varmalısınız. Sağlığınızı geri kazanmak için de para ödemenize gerek kalmadan önce bir çözüm üretmelisiniz. İşten ayrılmak veya patronunuz ile konuşmak… Tamamen size kalmış bir seçimle karşı karşıyasınız. Dilerseniz, tercih aşamasına gelmeden önce, iş hayatınızdaki tüm olumsuzlukların sizde nasıl bir etki bırakacağına gelin birlikte bir göz atalım:

Kronik Stres Baş Gösterir

Kronik Stres Baş Gösterirİş yerinizde stresten mümkün oldukça uzak durmalısınız. Aksi takdirde, vücut direncinizin yavaş yavaş kaybolmaya başladığını hissedebilirsiniz. Sürekli stres altında olmak, depresyondan kalp rahatsızlığına kadar, birçok hastalık ile karşı karşıya gelmenize neden olabilir. Kalp atışlarınız hızlanır, uç noktalara kan daha fazla pompalanır ve tansiyonunuz yükselir. Ayrıca kronik stres, stres hormonlarını salgılayan böbrek üstü bezlerinizi de yorar. Sonrasında ise halsizlik, obezite ve uyku bozuklukları gibi sorunlarla karşılaşmanız, işten bile değildir.

Bağışıklık Sisteminiz Çöker

Bağışıklık Sisteminiz ÇökerStres hormonları, aynı zamanda bağışıklık sisteminize de zarar verir. Uzmanlar, stres altında kalan kişilerin hastalanmaya daha müsait olduklarını söylemektelerdir. Yapılan bir araştırmada, sürekli stres altında çalışmak zorunda kalan kişilerin 1 ayda %62’sinin hastalandığı ortaya çıkmıştır. Eğer işinizden ayrılmak gibi bir planınız yoksa, vücut direncinizi yükseltecek besinleri tercih etmenizde fayda vardır.

Masabaşı İşler, Ağrıları da Beraberinde Getirir

Masabaşı İşler, Ağrıları da Beraberinde GetirirHer üç ofis çalışanından ikisi; bel, boyun ve omuz ağrıları ile baş etmek zorundadır. Saatlerce bir sandalye üzerinde iki büklüm oturmak ve uzunca bir süre ekrana bakmak, bu ağrıların çıkış noktalarıdır. Masabaşı işlerde çalışan kişiler, uyanık oldukları sürenin neredeyse yarısını oturarak geçirmekteler. Ofis çalışanlarının en az %70’i ise vücut ağrılarından şikayet ederler. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve önlem almayı düşünmüyorsanız, ilerleyen zamanlarda kondisyon eksikliği ve kaslarda dayanıklılık kaybı gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kendinizi Ortamdan Soyutlarsınız

Kendinizi Ortamdan Soyutlarsınızİş yerinizde yaşadığınız tüm olumsuzluklar, sosyal hayatınızda da birtakım problemlerle karşılaşmanıza neden olur. Kendinizi herkesten soyutlama ve yalnız kalma ihtiyacı duyarsınız. İş hayatınızda uğraşmak zorunda olduğunuz sorunlar, sürekli olarak yorgun ve mutsuz hissetmenizin en büyük nedenidir. Üstelik bu durum, arkadaşlarınızla veya ailenizle olan ilişkinize bile zarar verebilir.

İş yerinizdeki yoğun stres ve uzun çalışma saatleri, beden ve ruh sağlığınızın en büyük düşmanlarıdır. Tüm olumsuzluklar nedeniyle, yeme alışkanlığınız ve uyku düzeniniz bozulur. Bir şeyler yapmak için gereken enerjiyi kendinizde bulamaz hale gelirsiniz. İş hayatınızda karşılaştığınız problemlerin sizde yarattığı bedensel rahatsızlıklar için alabileceğiniz önlemler vardır. Ancak psikolojinizin daha fazla etkilenmemesini ve ruh sağlığınızın normale dönmesini istiyorsanız stresten tamamen uzak durmalısınız. Bütün hastalıkların en temel nedenlerinin olumsuz düşünceler ve çözümsüz bırakılan problemler olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar