Yatırım yapmaya başla!

Irma Kasırgası FED’in Faiz Artışı Tarihini Etkiler mi?

Uzmanlar, ABD'de etkili olan Irma Kasırgası'nın FED'in bu sene yapacağı faiz artışı zamanlamasını etkileyeceğini düşünüyor. Ayrıntılar haberimizde...
Irma Kasırgası FED’in Faiz Artışı Tarihini Etkiler mi?

Şimdiye kadar görülmüş en büyük Atlas Okyanusu kasırgası olan Irma, hem dünyanın hem de ülkemizin gündeminde. ABD’nin Florida eyaletini etkisi altına alan Irma Kasırgası bunun yanında; Karayipler, Virgin Adaları, Barbuda ve Miami gibi bölgelerde de hayatı alt üst etti.

Saatte 210 kilometre hıza ulaşan kasırga, deyim yerindeyse ABD’nin güneyine kıyameti yaşattı. Kızılhaç Örgütü şu ana kadar 1 milyon 200 bin kişinin kasırgadan etkilendiğini ve 28 kişinin yaşamını kaybettiğini bildirdi. Peki, tarihin en büyük doğa felaketi olarak görülen Irma Kasırgası piyasalarda ne tür değişikliklere sebep oldu?

Uzmanlar, ABD’de yaşanan Irma ve Harvey kasırgalarının FED’in faiz artışı kararını ertelemesine sebep olacağını düşünüyor.

Florida’yı etkisi altına alan kasırga bu hafta Goldman Sachs ve Bank of America-Merrill Lynch ABD’nin 3. çeyrek büyüme beklentilerinin düşmesine neden oldu. Uzmanlar bu durumun FED’in bu sene başka bir faiz artışı yapmamasına yol açacağını belirtti. Mart ve Haziran aylarında yapılan toplantılarda 2017 yılı içerisinde bir faiz artışı daha olacağının sinyalleri alınmıştı. Ancak zayıf enflasyon verileri ve Irma Kasırgası’nın yarattığı ağır bilanço bu kararın erteleneceğini düşündürdü.

New York FED Başkanı William Dudley de ABD’de yaşanan kasırgaların, faiz artışının tarihinde etkili olacağını söyledi.

Uzmanların piyasalar üzerinde yaptıkları değerlendirmeye baktığımızda; özellikle sigorta şirketlerinin kasırgadan etkileneceği ve hatta bu şirketlerin yıl boyunca kar elde edemeyeceği tahmin ediliyor.

Goldman Sachs ekonomistleri ise Irma Kasırgası’nın ABD ekonomisindeki etkisinin sınırlı olacağı görüşünde.

Goldman’a göre, bu tür kasırgalar ABD ekonomisinden aldıklarından çok daha fazlasını verecek. 9 Eylül’de yayınlanan notta bu durum; “Maliyetli ve geniş tabanlı felaketler kısmen ekonomik faaliyetlerdeki geniş çaplı düşüşle ilişkili; ama bununla birlikte sert sıçramalarla da ilişkili.” sözleriyle açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum