Yatırım yapmaya başla!

İrlanda Backstop’u, Gerçekleşmesini Engellediği Brexit için Ne Anlama Geliyor?

Brexit'in daha önce belirlenmiş tarihlerin hiçbirinde gerçekleşmemesinin nedenlerinden olan İrlanda backstop'u hakkında bilmeniz gerekenler...
İrlanda Backstop’u, Gerçekleşmesini Engellediği Brexit için Ne Anlama Geliyor?

Brexit sonrası İrlanda sınırının doğası, İngiliz hükümeti ile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerde önemli bir engelleyici noktadır. Her iki taraf da Brexit’in sonucu ne olursa olsun, İrlanda sınırı boyunca yapılan kontrollerden kaçınılması gerektiği konusunda hemfikirdir.

Ancak dünyanın en büyük beşinci ekonomisinin bloktan çıkması planlanan tarihe 50 gün varken, Brexit müzakerecileri şartlar üzerinde uzlaşmaya varamadı.

31 Ekim’den itibaren İngiltere ile AB arasındaki tek kara sınırını temsil etmek için belirlenen 310 millik sınır, büyük bir siyasi ve diplomatik hassasiyet meselesi halinde geldi.

İrlanda Backstop’u Nedir?

İrlanda Backstop'u Nedir?Brexit’in gerçekleşmesi durumunda son çare olarak tartışmalı backstop planı esasen yasal olarak bağlayıcı bir sigorta poliçesidir. İngiltere ile AB arasındaki gelecekteki ticari görüşmelerin sonucu ne olursa olsun, İngiltere’nin Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasında sınır olmamasının sağlanması için tasarlanmıştır.

AB’nin ısrar ettiği planın durdurulması, herhangi bir Brexit anlaşmasının bir parçası olmalıdır. İngiltere’yi blok ile belirsiz bir süre için çok yakın bir ilişki sürdürmeyi içerecektir.

İngiltere, bir geçiş dönemi sonunda nihai bir anlaşmayı kabul edemediğinde ya da bu son anlaşmanın yumuşak bir sınır garanti etmemesi halinde geçerli olacaktır. İngiltere bir anlaşma yapmadan ayrılırsa bu geçerli olmayacaktır.

Backstop Olmazsa Ne Olur?

Backstop Olmazsa Ne Olur?İngiltere ve AB’de İrlanda sınırının mümkün olduğu kadar açık kalması gerektiği konusunda geniş bir fikir birliği var. Bu konunun “The Troubles” olarak bilinen 30 yıllık bir ihtilafı bozabileceği konusunda endişeler var.

Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasında geçen ürünler üzerinde gümrük veya düzenleme kontrolü bulunmuyor. Bunun nedeni, AB’nin tek pazar ve gümrük birliği düzenlemelerinin, benzer kurallar ve düzenlemeler izleyerek her iki ülkenin de sınırdan geçmesini insanlar, mallar ve hizmetler için kolaylaştırmasıdır.

Ancak Brexit’ten sonra hepsi değişebilir. İrlanda adasının iki kısmı farklı gümrük ve düzenleme rejimlerinde olabilir. Bu da geçiş noktalarında güvenlik kontrollerinde, gecikmelerde ve gözetimde artışa yol açabilir.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, gözden geçirilmiş bir Brexit anlaşmasının geri çekilme sürecinin kaldırılmasını içermesi gerektiğini söyledi. Eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, politikanın İngiltere’nin ekonomik bağımsızlığını imzalamak anlamına geleceği konusunda uyardı.

İktidardaki Muhafazakar Parti’den birçok milletvekili, backstop planının İngiltere’yi AB’nin gümrük birliğinde kalıcı olarak yakalamak ve ülkenin kendi ticari anlaşmaları müzakere etmesini engellemek için kullanabileceğinden korkuyor.

Bunun yerine, bazı Parlamento üyeleri ya backstop noktasında katı kurallar içeren bir süre ya da İngiltere’nin tek taraflı olarak sona ermesine izin verecek bir önlem istediler.

Backstop Nasıl Çalışacak?

Backstop Nasıl Çalışacak?Başlangıçta backstop, Brexit sonrası İrlanda sınırındaki fiziksel altyapı ihtiyacını ortadan kaldırmak için Kuzey İrlanda’nın AB gümrük yasalarına çok yakın bir şekilde tutulmasını gerekli kıldı.

Kasım 2018’de Theresa May tarafından imzalanan Geri Çekilme Anlaşması’nın sürümü, bu anlaşmayı Demokratik Sendika Partisi’nin (DUP) ısrarıyla İngiltere’nin tamamını kapsayacak şekilde genişletti.

May’in Muhafazalar Partisi’nin Westminster’deki azınlık hükümetini destekleyen DUP, Kuzey İrlanda ile İngiltere’nin geri kalanı arasında sanal bir sınır olasılığına şiddetle karşı çıktı. May’in halefi artık aynı çoğunluğa sahip değil.

Bu olay dönüşü, bazı üst düzey hükümet bakanlarının kamuoyuna sadece Kuzey İrlanda için geçerli olan bir geri dönüşün şu anda Downing Street’te açık bırakılmış en iyi seçenek olabileceğini ima etmelerini sağlamıştır.

Johnson’ın DUP liderleriyle görüşürken bunu bir olasılık olarak küçümsemediği bildirildi.

Geri Çekilme Anlaşması’nın mevcut metni uyarınca backstop politikası, 2020’de bir geçiş dönemi sonunda başlatılır. Madde, alternatif bir anlaşma kararlaştırılıncaya kadar kalması için varsayılan bir mekanizma olarak tasarlanmıştır.

Backstop’a Bundan Sonra Ne Olacak?

Backstop'a Bundan Sonra Ne Olacak?Johnson, backstop planını iptal ederek, bölücü ve antidemokratik bir politika olarak adlandırmaya söz verdi. Temmuz ayı sonlarında Avam Kamarası’na konuşan Başbakan, “Bağımsızlığına ve gerçekten de kendine saygısına değer veren hiçbir ülke, ekonomik bağımsızlığımızı ve özyönetimimizi bu duraklamada olduğu gibi imzalayan bir anlaşmayı kabul edemedi,” dedi.

Ancak backstop konusundaki anlaşmazlıklara rağmen AB sürekli olarak yeniden müzakere etmeye istekli olmadığı konusunda ısrar etti.

Ağustos ayı sonlarında, Almanya Başbakanı Angela Merkel, 31 Ekim tarihinden önce İrlanda sınırındaki anlaşmazlığa bir çözümün mümkün olduğunu söyledi.

Merkel, anlaşmasız Brexit’in İngiliz başbakanının kapısına sıkıca dayanmasının önlenmesinin sorumluluğunu üstlendiğini söyledi. Bunu durduracak bir mevzuat olmadığı sürece, İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’de Londra saati ile 11:00’de terk etmesi planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum