Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran Nükleer Anlaşmadaki Zenginleştirilmiş Uranyum Stok Sınırını Aştı!

İran, 2015 yılında büyük güçlerle yapılan anlaşmadaki zenginleştirilmiş uranyum seviyelerini kırdığını açıkladı. İşte detaylar;
İran Nükleer Anlaşmadaki Zenginleştirilmiş Uranyum Stok Sınırını Aştı!
Yorum

Geçtiğimiz günlerde uluslararası olarak kabul edilmiş uranyum seviyelerini 10 gün içinde kıracağını açıklayan İran, bugünkü haberlere göre sınırı ihlal etti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ISNA haber ajansına göre Avrupalı ortak imzacıların ABD yaptırımlarına rağmen anlaşmaya uyması yönündeki uyarıya kulak asmayarak sınırın aşıldığını duyurdu.

Zarif, İran’ın 300 kg uranyum heksaflüorürü (UF6) limitini aştığını doğrularken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi İran’ın nükleer anlaşma konusundaki taahhütlerini azaltma adımlarının iptal edilebilir olduğunu söyledi.

Zarif ayrıca bugün devlet televizyonunda yayınlanan bir konuşmasında İran’ın asla ABD baskısına boyun eğmeyeceğini, İran’la konuşmak istiyorlarsa saygı göstermek zorunda olduklarını aktardı.

Zarif İran ABD Baskısı Boyun Eğmeyecek“Asla bir İranlıyı tehdit etmeyin. İran her zaman baskıya direndi ve saygı duyulduğunda saygıyla cevap verdi” dedi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, müfettişlerinin İran’ın izin verilenden daha zenginleştirilmiş uranyum biriktirip biriktirmediğini soruşturduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler ajansından bir sözcü; “müfettişlerimiz olay yerinde ve düşük zenginleştirilmiş uranyum stoğu doğrulanır doğrulanmaz merkeze rapor edecekler” dedi.

Birleşmiş Milletler İran Uranyum Stoğu AraştıracakSonuçta geçen Cuma Viyana’da yapılan görüşmelerden sonra İran, Avrupa ülkelerinin sınırın aşılmaması için ticaret yardımı konusunda çok az teklifte bulunduklarını söylemişti ki bugünkü açıklamasında Mousavi çağrılarını tekrarladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Avrupa ülkelerinin çabalarını artırmalarını isteyerek; “anlaşmayı kurtarmak için zamanları tükeniyor” ifadelerini kullandı.

Öte yanda İsrail istihbarat ajansı Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen, uluslararası toplumu İran’ın zenginleştirmeyi hızlandırmasının önüne geçmeye çağırdı. Muhammed Cevad Zarif’in açıklamasından önce Herzliya güvenlik konferansında konuşan Cohen; “İranlılar tarafından stoklanan malzeme parçalanabilir hale gelirse, askeri zenginleştirme sınıfında ve gerçek bir bombada ne olacağını hayal edin. Orta Doğu ve ardından tüm dünya farklı bir yer olacak. Dolayısıyla dünya bunun olmasına izin vermemeli” sözleriyle gündeme geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu