Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran’ın Yanıtı Yorumlandı: Durumun Kontrolden Çıkması için Gerçek Bir Risk Var

İran'ın saldırısını çok hızlı ve çok öfkeli sözleriyle nitelendiren uzman işlerin kontrolden çıkması riskine karşı uyardı.
İran’ın Yanıtı Yorumlandı: Durumun Kontrolden Çıkması için Gerçek Bir Risk Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Orta Doğu güvenlik işleri uzmanı olan Alex Vatanka, Tahran’ın ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşı misillemesini çok hızlı ve çok öfkeli sözleriyle nitelendirerek şu anda durumun kontrolden çıkabileceğine dair gerçek bir risk olduğunu bildirdi.

Washington merkezli Ortadoğu Enstitüsü (Middle East Institute) üyelerinden Vatanka, pek çok yönden bir İran misillemesi beklediklerini fakat bunun çok hızlı ve çok öfkeli olacağını düşünmediğini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İran Çarşamba günü yerel saatle sabah erken saatlerde Irak’ta ABD birliklerini barındıran birçok Amerikan üssüne bir düzineden fazla balistik füze ateşledi.

Saldırıların ardından Asya savunma hisselerinde yüzde 20’nin üzerinde artışlar yaşanırken petrol ve altın fiyatları da yükseliş kaydetti.

İran Saldırı Ardından Hisseler YükseldiSaldırı, İranlı General Kasım Süleymani’nin Donald Trump’ın emriyle Irak’ta öldürülmesinin üzerinden bir hafta geçmemişken gerçekleştirildi ki İran ABD’yi misilleme konusunda açıkça uyarmıştı. Tüm dünyanın gündeminde olan çatışmadaki son hamle, uzmanların endişe verici yorumlarını haklı çıkardı. Vatanka gibi bazıları da İran’ın saldırısının ardından uyarılarını sertleştirdi. Olayın kontrolden çıkması için gerçek bir tehlike olduğunu dile getiren Vatanka, “ABD’nin tepkisinin ne olacağını söylemek için henüz çok erken” dedi.

Bununla birlikte, zayiat sayısının Amerika’nın bir sonraki hamlesini belirleyen “büyük bir faktör” olacağını da sözlerine ekledi .

ABD Hamlesi Zayiat Sayısı Belirleyecek Tahran’ın hareketinin, yetkililerin saldırı kararıyla Trump’a onların da kendisine zarar verebileceğini ve İran’ın nükleer altyapı ve bölgesel saldırganlık arayışını dizginlemek için başkanın sözde maksimum baskı kampanyası tarafından köşeye sıkıştırılmadığını gösterdiğini aktaran uzman, şöyle devam etti:

“Asıl soru Başkan Trump’ın ne yapacağıdır? Çünkü bunun çoğu onun yeniden seçilmesiyle ilgili. İran’la savaşın ve Orta Doğu’da beraberinde gelen tüm kaosun, yaklaşan Kasım seçimlerinde ona ya da yenilmesine yardım edip etmeyeceği konusunda hızlı bir karar vermesi gerekecek.” ABD Başkanı Donald Trump, saldırıdan sonraki tweetinde her şeyin yolunda olduğunu ve ABD’nin zararı ve zayiatlar değerlendirdiğini belirterek bugün bir açıklama yapacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu