Yatırım yapmaya başla!

Irak’ın Petrol İhracatı Rekor Seviyelere Tırmandı

Irak’ın Petrol İhracatı Rekor Seviyelere Tırmandı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nin (OPEC) ikinci en büyük petrol üreticisi konumunda bulunan Irak’ın petrol ihracatı Nisan ayında rekor seviyelere kadar tırmanmış durumda. Bilindiği üzere OPEC’in iki yıl önce üretim kotasını kaldırmasının ardından, üretici ülkeler ekonomik çıkarlar adına belirli dönemlerde petrol üretimini rekor seviyelere kadar tırmandırıyorlar. Küresel arz fazlasının hakim olduğu ortamda, üretici ülkelerin bu hamleleri petrol varil fiyatlarının gerilemesine neden oluyor. Bu defa Irak petrol üretimini Nisan ayında rekor seviyelere kadar tırmandırdı. Yaşanana bu gelişmelerin ardından petrol, haftanın ilk işlem gününde yeniden küresel arz fazlası endişesine bağlı olarak yönünü aşağıya doğru çevirmek zorunda kaldı. Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asim Jihad ve Irak Devlet Petrol Pazarlama Teşkilatı Başkanı Falah Al-Amri, Irak’ın petrol üretimini tırmandırmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Jihad ve Al-Amri’nin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Petrol üretimi günlük 3,36 milyon varile tırmandı”

Irak’ın petrol üretim seviyesiyle ilgili olarak Jihad, kamuoyuna yazılı bir açıklamada bulundu. Irak’ın günlük petrol üretiminin 3,36 milyon varile, aylık olarak ise 100,92 milyon varile tırmandığını belirten Jihad, bu verilerin Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin satılarını içermediğini söyledi. Bakanlık rakamlarına vurgu yapan Jihad, Mart ayındaki seviyenin günlük 3,29 milyon varilin üzerine tırmandığını dile getirerek, Kasım ayındaki rekor seviye olan günlük 3,36 milyon varile yaklaşıldığını ifade etti.

“Petrol üretimi ve ihracatı gösterilerken etkilenmiyor”

Al-Amri ise gerçekleştirdiği açıklamada Irak’ta yaşanan protesto gösterileriyle ilgili konuştu. Bilindiği üzere Irak’ta göstericiler, hükümetin IŞİD terör örgütüyle yeterli derecede mücadele etmediği gerekçesiyle, yeni reformların uygulamaya konulması yönünde baskı uyguluyorlar. Ayrıca göstericiler düşen petrol fiyatlarının kamu finansmanını da olumsuz etkilediği yönünde protestolar gerçekleştiriyorlar. Al-Amri gerçekleştirdiği açıklamasında, Irak’ın petrol üretiminin ve ihracatının yaşanan bu protesto gösterilerinden asla olumsuz yönde etkilenmediğini söyledi. Hükümetin üretim konusunda gerekli adımlar attığını belirten Al-Ahli, rekor seviyelere yeniden ulaşıldığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum