Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Netflix’i “iQiyi” ABD Borsasına Giriş Yapıyor!

Çinli arama motoru Baidu, online video izleme platformu iQiyi’nin halka arz edileceğini duyurdu. İşte Netflix benzeri Çinli platformun halka arzıyla ilgili detaylar;
Çin’in Netflix’i “iQiyi” ABD Borsasına Giriş Yapıyor!

Google Çin’in ülkede yasaklanmasının ardından kurulan Baidu, online video izleme platformu iQiyi’nin halka arzı için start verdi. Salı günü U.S. Securities and Exchange Commission’a gönderilen dosyayla, 2010 yılında kurulan iOiyi’nin en fazla 1.5 milyar dolarlık birincil halka arzı için talepte bulunuldu.

Şirketin ABD’de işlem görecek hisselerini Nasdaq borsasında IQ sembolüyle listelemeyi planladığı belirtildi. İlaveten; Baidu bünyesindeki iQiyi’nin izahnamesini hazırlayanlar arasında Goldman Sachs LLC, Credit Suisse and BofA Merrill Lynch gibi şirketler olduğu söylendi.

Popüler platform Netflix gibi hizmet veren iQiyi’nin 50 milyonun üzerinde abonesi ve aylık ortalama 420 milyon mobil kullanıcısı bulunuyor.

iQiyi 420 Milyon Kullanıcısı BulunuyoriQiyi’den yapılan açıklamaya göre Baidu; şirketin halka arz işlemi tamamlandığında da hakim hissedar olmaya devam edecek. Ayrıca platform, halka arzın getireceği net kazancın yarısını şirketi büyütmek ve içerik seçeneklerini arttırmak için kullanacak.

Öte yandan; iQiyi’nin kurulduğu günden bu yana zarar açıkladığını ve 2017’deki net kaybının 3.74 milyar yuan olduğunu da belirtelim.

iQiyi Halka Arz Ediliyor Ayrıca şirket 592 milyon dolara tekabül eden 3.74 milyar yuanlık 2017 kaybından 1 yıl önce de 3.07 milyar yuan net zarar açıklamıştı. Bununla birlikte platformun geliri 11.24 milyar yuandan 17.38 milyar yuana yükselmişti.

Tüm bunlara ek olarak; Çin’in Netflix’i olarak da anılan iQiyi’nin geçtiğimiz yıl Netflix’le bazı yapımları için anlaşma imzaladığını da belirtelim.

Çin'in Netflix'i İçerik Sayısını ArttıracakKaldı ki Baidu Başkanı Ya-Qin Zhang’ın açıklamalarına bakılacak olursa; iQiyi bu yıl daha fazla yapımını almak için Netflix’le yeniden masaya oturacak. Davos’ta konuşma yapan Ya-Qin Zhang “Daha birçok heyecan verici anlaşma göreceksiniz” demiş, iQiyi’nin içeriğini genişletmek için sıkı çalışıyor olduğunu söylemişti.

Sonuçta; Netflix, Amazon, Apple ve Facebook gibi teknoloji devleri için anahtar kelime niteliği taşıyan içerik unsuru, Baidu için de fazlasıyla önem taşıyor. Öte yandan; Baidu bu konudaki yeni hamleleriyle; Tencent ile Alibaba’nın önüne geçmeye çalışıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum